Přebytek rozpočtu 81 miliard: Babišův zázrak, nebo komedie?

 

Přebytek státního rozpočtu stoupl ke konci srpna na 81,2 miliardy korun z červencových 75,6 miliardy Kč. Jde o nejlepší srpnový výsledek od vzniku České republiky, uvedlo dnes ministerstvo financí. Za výsledkem rozpočtu stojí podle úřadu růst daňových příjmů.

 

Při přečtení této zprávy bychom měli jásat. Jenomže něco v tom nesedí...

Celkové příjmy rozpočtu stouply meziročně o 43 miliard na 859,3 miliardy korun a celkové výdaje klesly o 19,2 miliardy na 778,1 miliardy korun. „Vzhledem k pozvolnějšímu růstu ekonomiky už nemůže být pochyb, že za rostoucím výběrem všech daní stojí na prvním místě lépe fungující Finanční správa,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

No, pane Babiši, nemohu si pomoci, ale nejdříve vidím pokles výdajů o cca 20 miliard. Bylo by to krásné, opět kdyby... Kdyby výdaje na projídání tudíž na mzdy ve státní správě raketově nestoupaly, takže pokles na investice musí být ohromný, což se projeví až za určitou dobu.

A jak je to s těmi příjmy a excelentním výběrem? Výsledky jsou podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) také důkazem vládní politiky. A tak se podívejme na další číslo a poklesne nejen brada, ale následně si každý, kdo absolvoval ZŠ,  musí poklepat nad slovy Babiše a Sobotky na hlavu -  zde je důkaz:

 

Dluh obyvatel ČR dosáhl koncem druhého čtvrtletí 1,89 bilionu korun. To je meziročně o 134 miliard více!

Ano, čtete dobře, dluh obyvatel se zvýšil o 134 miliard, ze kterých jdou následně daně (od bydlení k průmyslovému zboží) do kapes Babišovi a Sobotkovi a ti jásají, jak úžasně vedou tuto zem!

Výdaje státu se totiž částečně začínají sniživat, protože žádný strom neroste do nebe a plýtvání vždy jednou skončí.

Spíše je smutné pro občany, že zde není žádná skupina lidí, které by se dalo věřit. Že ani jedna strana není schopná poctivě vyložit karty na stůl. Že třeba Kalousek vypíchne to skutečně zlé, ale lidé mu nevěří, protože to dobré zamlčí. To samé všechny strany.

Všimněte si, co je na tom absurdního: skvěle se daří, hlásá náš hlavní proud zvaný maistream. Marksová zvedá minimální mzdu a lidé jsou šťastní. Nálada občanů je 1+. A pak se podíváte podrobněji, razantně se nám prý zvedají příjmy, i medián se úžasně zvedá, takže už se nepátrá, kde je zakopaný pes, že řidiči v autobusů bojují za mzdu 76 korun na hodinu a prý 100 korun je už moc. Že mzdy při nástupu vám slíbí slůvkem (AŽ), ale to jen v případě, že odpracujete polovinu sobot a nedělí s počtem 300 hodin měsíčně. Že na mnohých místech (mimo několika profesí) i v Praze nabízejí nástupní mzdu 11 000 hrubého s možností zvýšení platu až...

Stačí si vynásobit, kolik skutečně berou ti, co dělají nebezpečné a zodpovědné zaměstnání: i kdyby dostali řidiči autobusů 100 Kč na hodinu, v delším měsíci dostanou hrubého 17200 Kč a po daních cca14500 Kč měsíčně. Zatímco kecy Jourové, která stejně nikoho nezajímá, jsou ohodnoceny 500 000Kč měsíčně.

Pro tuhle komunisticko-kapitalistickou frašku jsme vážně necinkali klíči. K čemu je divadlo jakési zvednuté minimální mzdy, ze kterou nikdo nemůže žít, pokud nedostává od státu doplatky. Že u nás s lidmi na černo dělá milión migrantů za podhodnocenou cenu a našinec si může vybrat: buď pracovat za peníze, za které dělají migranti u nás, nebo jít na pracák. Hádejte, co si vybírají v řetězcích, babišových firmách či ve službách se zahraničním majitelem?

 

 

 

 

Rubriky:

Zpět na komentářeReakce na příspěvek

*antibuzna*
před 2 měsíci

Kdyby měl pisatel článku alespoň elementární snahu psát objektivně a nikoliv tvořit tyto pamflety, které špiní vládu ČR, taky by si jistě musel alespoň vyhledat zprávu na MFR o pokladním plnění za leden až srpen 2016.

http://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-z...

Zde je pasáž o struktuře výdajů rozpočtu a jejich hodnocení. Zcela srozumitelně je tam vysvětleno, proč ve výdajích je o 20 miliard méně než v minulém roce a že se jedná především o položku "kapitálové výdaje" a přesně pak výdaje na spolufinancování projektů financovaných z kohezních fondů EU.

cituji:

"Kapitálové výdaje zatím dosáhly 46,6 mld. Kč a byly tak o 30,6 mld. Kč nižší než ve stejném období minulého roku. Z této částky bylo určeno 29,6 mld. Kč na financování společných programů EU a ČR

(z toho 21,2 mld. Kč se týkalo programového období 2007-2013 a z velké části bylo čerpáno z tzv. nároků z nespotřebovaných výdajů minulých let)."

A jsme doma !!!

Kalousek zanedbával čerpání z fondů EU a raději vytvářel nadstandardní finanční rezervy, aby měl na tunel zvaný "ekologická zakázka", místo aby spolufinancoval tyto programy.

Při příchodu nové vlády v lednu 2014 byla situace velmi kritická a hrozilo, že se nepodaří fondy EU vyčerpat a propadnou. Vláda se tedy velmi nasadila a dotáhla do finále mnoho programů a tímto v roce 2014 a v roce 2015 narostly výdaje na spolufinancování. Vláda vlastně zafinancovala to, co už měl dávno udělat Kalousek, ale neudělal.

Nyní naběhlo nové období a není třeba šturmovat. Vláda proto může finance na spolufinancování rozložit rovnoměrněji a tímto je v mezidobí ve 20 miliardovém plusu.

Vůbec to však neznamená, že by vláda neinvestovala, právě naopak, stále investuje do fixního kapitálu více než vlády předešlé, kde působil Kalousek.

Ekonomika ĆR je nyní ve vynikající kondici, opět vykazuje růst 2,6%, nutno si uvědomit, že z již dost vysoké základny roku 2015, zlepšuje se export a roste položka "domácí spotřeba", tažená stále vyššími příjmy obyvatel, při prakticky nulové inflaci.

Daří se vybírat daně a sociání pojištění, významně klesl deficit důchodového pojištění z 50 miliard na pouhých 13 miliard, přitm vláda jen v roce 2015 přidal důchodcům přes 10 miliard korun.

Psát pamflety, že všechny tyto hmatatelné výsledky jsou jen komedie, to opravdu nedává smysl. To je naprosto evidentní, že se jedná jen o zlý úmysl pisatele článků, špinit vládu ČR.

*
*
Překročil(a) jsi maximální délku komentáře o 0 znaků.
*  captcha
 

PAŘÁT dnes   Přidejte si nás na Facebooku

 

 

Komodity a deriváty ze stránek Kurzy.cz

 

Zlato - graf ceny

 

RUB/CZK - graf kurzu
Kurzy měn ze stránek Kurzy.cz

Poslední komentáře

 • Ten, co to cáluje:

  A před měsícem mexickej červotoč?

 • Petr:

  Klídek a hadr na čelo - nějaký exot ho...

 • n:

  Vzali nám předsedu nebo nevzali.... https://www.nov...

 • *antibuzna*:

  Samozřejmě, že volby budou. Hnutí ANO...

 • n:

  Stačí si poslechnout poslední vysilání...