Tak skončil další summit či vášnivé kecy o euru a dluzích. Jinak se to nazvat nedá. Co se skutečně dohodlo a nepodepsal to premiér Nečas správně? Přeložme to pro nás, obyčejné občany.
Normální člověk by si řekl: tato dohoda se podepíše proto, že státy jsou hodně zadlužené, tudíž je čas pozvolna dluhy zmenšovat a splácet. Logické a jasné. A tak i obyčejný občan váhá, zda prezident Klaus není příliš zatížen jednosměrnou myšlenkou a zbytečnou kritikou "evropské magnificence". Tak co se vlastně dohodlo?
PRÝ větší dohled nad národními rozpočty ze strany Evropské unie, snaha o oživení růstu v Evropě a o snížení nezaměstnanosti ve státech EU. Skutečně?
Velká Británie a Česká republika se k dohodě ohledně vytvoření "rozpočtově zodpovědné unii" jako jediné dvě země evropské sedmadvacítky nepřipojily.
1)Pakt o rozpočtové disciplíně
Pakt o rozpočtové disciplíně vyžaduje, aby státní rozpočty jednotlivých zemí EU byly vyrovnané, nebo se dokonce držely v přebytku. Toho je podle parametrů dohody dosaženo, pokud vládní strukturální deficit nepřekročí 0,5 % HDP dané země. Nejedná se tedy o vyrovnaný rozpočet tak, jak bychom ho normálně chápali. Stále je zde prostor pro vykázání schodku!!!!
2)Podpora růstu a snížení nezaměstnanosti
Podle lídrů EU je jednotný evropský trh hlavním motorem růstu hospodářství starého kontinentu. Státníci ho proto chtějí podpořit vyšší mírou standardizace, energetické efektivity a díky patentům Evropské unie. EU proto chce mobilizovat tzv. strukturální fondy EU, které by se více zaměřili na malé a střední podnikatele a také chce posílit zdroje Evropské investiční banky (EIB).
3. Výzva ohledně další pomoci pro Řecko
Lídři Evropské unie také na summitu v Bruselu vyzvali ministry financí členských zemí eurozóny, aby do konce týdne dokončili práce na druhém záchranném balíku pro zadlužené Řecko.
Dokončení programu, na který mělo podle dohod z loňského října jít 130 miliard eur, souvisí s dokončením jednání mezi Aténami a soukromými věřiteli o dobrovolném seškrtání řeckých dluhů. Je ale možné, že se tato suma nakonec ještě zvýší.
Vtipe vylez!!!
Podle bodu jedna: pokud by se začala tvrdě vyžadovat disciplína Maastrichtských dohod, t.j. dodržení dluhu mimo jiné 60% rozpočtu
-
- Výše hrubého veřejného dluhu – podíl veřejného dluhu na HDP nesmí překročit 60 %.
- Deficit veřejného rozpočtu – podíl deficitu státního rozpočtu na HDP musí být menší než 3 %.
Tak tato pravidla především nedodržuje Německo, Francie a Itálie!!!! Pouze pět států včetně nás tato kritéria dodržuje. Takže by byli potrestáni naši velitelé!!! A přitom dluhy nikdo nemůže zkontrolovat!!
Bod číslo dvě už se vyhlašuje po několikáté: 14. prosince 1992 ve Skotském Edinburghu šéfové evropských vlád založili růstový fond, zaměřený socialisticky a direktivně na zvětšený počet pracovních příležitostí! V roce 2001 vyhlášen akční plán zaměstnanosti! V roce 2004 vyhlášen druhý akční plán zaměstnanosti!! A výsledek? Např. ve Španělsku je 22,5% nezaměstnanost a až 50% mladých lidí do 25 let bez práce.
- Bod číslo tři je komický už jenom tím, že sama Merkelová říká, že Řecko má odejít z eurozóny. Tečka. Co víc k tomuto bodu dodat?
- Snad jedině to, že podepsat tento podvod je neuvěřitelný a drzý pokus znásilnit "evropského člověka" za udržení pracovních míst europoslanců a jejich poskoků a udržení zoufalého aparátu v Bruselu.
Závěr je jasný: tato dohoda je přizpůsobena k tomu, abychom pomohli německým a francouzským bankám zaplatit jejich dluhy dřív, než Řecko opustí eurozónu. A na tento špinavý obchod seriózní a slušný politik nikdy nesmí přistoupit. Pane Nečasi, nesmíte couvnout, pokud si jako občan chcete zachovat svoji čest a slušnost vůči nám, občanům České republiky.
Komentáře