Hospodský ze Žižkova konečně uspěl, autorské poplatky vyřeší evropský soud

Brno - Evropský soud bude průlomově řešit spor o placení peněz za autorská práva, které jménem českých umělců vymáhá po majitelích restaurací a hospod společnost Intergram.

 

U Ústavního soudu totiž se svou stížností ve sporu o asi devět tisíc korun uspěl podnikatel Igor Lisoň, který v Praze provozuje Hospůdku nad Viktorkou. Evropský soudní dvůr tak má rozhodnout, zda český zákon, který upravuje vybírání peněz za autorská práva, neporušuje normy EU.

Lisoň měl po rozhodnutí Městského soudu v Praze Intergramu zaplatit za autorská práva přes devět tisíc korun. Podnikatel žádal pražské soudce, aby se kvůli sporu obrátili na Evropský soudní dvůr, ti to ale odmítli a nařídili podnikateli peníze zaplatit.

Je tu monopol

Lisoň proto poslal stížnost k Ústavnímu soudu. Podle něj český zákon porušuje právo Evropské unie a zaručuje společnosti Intergram monopol na vybírání poplatků. A to je prý protiústavní.

"Česká právní úprava tak podnikatele v rozporu s právem EU nutí platit poplatky osobě s monopolním postavením (Intergram) a brání tomu, aby si stěžovatel zvolil ekonomicky výhodnějšího kolektivního správce, například z jiného členského státu," uvedl Lisoň ve stížnosti.

Intergram, který zastupuje české zpěváky, se bránil tím, že ze zákona už vypadlo, že by poplatky musela vybírat organizace, která má sídlo v Česku, a zákon je tak v souladu s právem EU.

Ústavní soudci ale takový argument neuznali a rozhodli, že se Městský soud v Praze měl na Evropský soudní dvůr obrátit. Senát se zpravodajkou Eliškou Wagnerovou uvedl, že je stále možné, že český zákon může být v rozporu s unijním právem.

Intergram má totiž v Česku na trhu vybírání poplatků za autorská práva stále monopol. "Stanovení zákonného monopolu není v právních řádech ostatních států běžné a na možnost nesouladu s principy práva EU byla Česká republika již ze strany Evropské komise upozorněna," uvedli soudci ve verdiktu, který má deník Aktuálně.cz k dispozici.

Poškodili jste majitele hospody

Podle ústavních soudců není možné vyloučit, že činnost Intergramu může mít negativní dopad na hospodářskou soutěž.

 

"Ústavnímu soudu nezbývá než konstatovat, že městský soud pochybil, pokud se unijní dimenzí projednávaného případu nezabýval," rozhodli soudci s tím, že se pražští soudci na Evropský soudní dvůr, který podobný spor dosud neřešil, měli jednoznačně obrátit. Soudci spor nerozhodli jednomyslně, předsedkyně senátu Dagmar Lastovecká si vyhradila právo na odlišný názor.

Podle ústavních soudců jde sice o bagatelní spor (tedy týkající se částky do 10 tisíc korun, který ústavní soudci většinou neřeší), ale kvůli jeho důležitosti se ho nakonec rozhodli projednat.

"Ústavní soud považuje porušení ústavně zaručených práv za natolik významné vybočení z pravidel ústavnosti, dotýkající se možného systémového problému národního práva, že ačkoliv šlo ve svém základu o bagatelní spor, vyhověl návrhu stěžovatele," rozhodli soudci.

Předešlé:

Kdo stále stojí za zlodějskou OSA

Války pirátům hudebních nosičů

Komentáře

*
*
Překročil(a) jsi maximální délku komentáře o 0 znaků.
*  captcha
Peter Peržo
před 4 roky

Kdo kryje zlodejě a zlodějny je sám zloděj.

Prezident České bankovní asociace a šéf ČSOB pán Ing. Pavel Kavánek ZLODĚJ a TERORISTA?

http://www.soscsob.cz http://www.sinagl.cz/domaci-zpravodajstv...

Hezký den. Pekný deň.

Vážený pán Ing. Miloš Zeman prezident republiky.
Vážené dámy. Vážení páni.

Shodou okolností jsem při investování do podílových fondů, odhalil podvod jak Brno v ČSOB. Odměnou mi bylo okradení, pronásledování a policejní ochrana pro mne a mého syna, studenta farmácie v Hradci Králové.Kvůli zvůli bankéřů jsem se ocitl v tížívé situaci, která vyžaduje, aby jsem prodal hluboko pod cenu dům po předcích, smířil se s nespravedlností, beštialitou a nevymožiteľností práva.

Hledám lidi, kteří by mi mohli, vědeli a chtěli pomoci.

S poděkováním a úctou

Peter Peržo
M.Rázusa 4
071 01 Michalovce
Slovensko
Tel. 421 56 644 25 82

P.S. Bankovní ZLODĚJe a MAFIÁNi zatím nikdo neodsoudil a

Žaloba na ČSOB sa na Obvodnom súde pre Prahu 5 záhadne stratila a "zatloukání pokračuje dál"...

Je zrejmé, že Česká národná banka ( ČNB ) sa dopustila nečinnosti ve správním řízení tým, že nevydala žiadne uznesenie ani rozhodnutie k č.j. 2011/410/160, ako jej to ukladá § 43 Zákona č. 500/2004 - Správní řád.

Správny poriadok stanovuje vybavovať veci bez zbytočných prieťahov. ČNB teda spôsobila zdržanie, ktoré je nutné chápať ako nesprávny úradný postup, ktorý má za následok zodpovednosť štátu a z nej vyplývajúcu regresnú povinnosť prislušných pracovníkov ČNB, vrátane guvernéra.

Z týchto dôvodov chystám trestné oznámenie na pracovníkov bankového dohľadu a guvernéra ČNB pre "zneužití pravomoci úřední osoby - § 329 trestního zákoníku, hlava X. (trestné činy proti pořádku ve věcech veřejných)"

Úřední osoba, která v úmyslu způsobit jinému škodu nebo jinou závažnou újmu anebo opatřit sobě nebo jinému neoprávněný prospěch

c) nesplní povinnost vyplývající z její pravomoci, bude potrestána odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo zákazem činnosti.

Čo Vy na to? A bankujte s MAFIAnmi?

Soudní proces připomínal frašku. Podrobnosti v příloze Slovo Zaloby MS Praha a LUPICi v BANCE.

Odvoláni najdete na http://www.sinagl.cz/z-nasi-korespondenc...

Poděkovaní za šíření prosby v hudební formě http://www.youtube.com/watch?v=kZpuZsKMY...

http://www.youtube.com/watch?v=gQa7YmMlH...

http://www.youtube.com/watch?v=ivPEKaBHj...

 

PAŘÁT dnes   Přidejte si nás na Facebooku

 

 

Komodity a deriváty ze stránek Kurzy.cz

 

Zlato - graf ceny

 

RUB/CZK - graf kurzu
Kurzy měn ze stránek Kurzy.cz

Poslední komentáře

 • Ten, co to cáluje:

  A před měsícem mexickej červotoč?

 • Petr:

  Klídek a hadr na čelo - nějaký exot ho...

 • n:

  Vzali nám předsedu nebo nevzali.... https://www.nov...

 • *antibuzna*:

  Samozřejmě, že volby budou. Hnutí ANO...

 • n:

  Stačí si poslechnout poslední vysilání...