To, co se nyní vynořuje stále silněji a hrozivěji v úvodu pouze ve zkratce. Jak jsem již dříve popsal, FED tiskne peníze, ECB kupuje dluhopisy USA, peníze si na to musí vypůjčit. Zvrácenost? Ano, ale co dál?
Lakonicky - NIC! Válka nebo totální krize, devalvace, inflace a další dle učebnic. Nic dalšího neexistuje.
Naposledy popsáno zde: Mario Draghi: nakupujte dluhy nepřizpůsobivých, budete pak bohatí (včetně)
Ukrajina už asi nevýjde. Rusko reágovalo okamžitě a bez varování nasadilo obranu přes Krym. A moc válečných dalších zón neexistuje, kde se vybít. A navíc zatímco Rusko má dnes velké finanční rezervy, USA má... Velké finanční dluhy. Takže komedie u zpravodajství a balamutění občanů Evropy začíná vyprchávat.
Pokud jsem to tvrdil já, z hlediska ovlivnitelnosti bezvýznamný občan, nevěnovala se tomu pozornost. Že několik států USA naznačuje, že tudy cesta nevede a zvažují volnější propojení na centrum USA je už vážnější varování. (A moc lidí o tom neví). Poslední dobou se však objevují na světové scéně významní lidé, kteří naprosto vážně USA a FED varují, že tištěním peněz se bublina opět nafukuje, aniž by byla zlikvidována minulá a to už je pro světovou ekonomiku v případě splnění dramatická hrozba pro západní státy. A vyústění může být v heslu: zachraň se, kdo můžeš!
Faber: Mám strach z krize, která bude mnohem větší než ta, jež začala v roce 2008
Nedávná finanční krize podle Marca Fabera je možná jen předehrou k mnohem hrůznějšímu divadlu. Známý investor má obavy z nové finanční krize, která odstartuje v druhé polovině roku 2014.
Celkový dluh (včetně dluhu vlády, firem i domácností) je v poměru k výkonu vyspělých ekonomik podle Fabera v současnosti o 30 % vyšší než v roce 2007. "Nemyslím si, že ekonomika oživuje. V Americe jde o zpomalení," říká Faber. (doplňuji - totéž potvrzují další ukazatele z posledních dní)
Pro příštích šest měsíců je podle Fabera nejatraktivnějším aktivem hotovost. Podle něj Janet Yellenová dále tiskne peníze a oslabuje americký dolar. Akcie v rozvinutých zemích již nemají potenciál růst, státní dluhopisy jsou vzhledem k nízkým výnosům nadhodnocené. (To se mimochodem i předhazuje Babišovi, který vydává nyní emisi) "Nejvíce podceňované aktivum je hotovost. Investoři nevydělávají, naopak budou kvůli tištění peněz ztrácet," říká Faber. Jako negativum pro akciové trhy zmínil i krizi na Ukrajině.
Zdroj
Faber Big Bear Parade: Bojím se o krizi větší než v roce 2008
Doplnění Petr Pokorný
A ještě další důkazy: absurdní bublina -
Avizovanému prasknutím bubliny ale ještě může přecházet určité
pokračování růstu, v závislosti na pokračování masivních měsíčních
nákupů dluhopisů do bilance Fedu, napsal Faber.
Komentáře