Nechce se věřit, že by tam byl pouze na zdvořilostní návštěvě, či jen tak žvatlal o České republice. Tak o co šlo?
O Klausovi je známo, že předvídá tak rok v předstihu.
O Klausovi je známo, že si ho zvou buď na informace o rozdělení, či na uvolnění měny na volně směnitelnou (v tomto případě ukončení řízení měnového kurzu rublu).
Co připravuje Putin a centrální banka v Rusku?
Nemají turbulence rublu právě ony příznaky přípravy na uvolnění politiky okolo měnového kurzu a připravit tak šok nejen dolaru ale i světové bance, která si uzurpovala vlastní diktát a Čína s Ruskem už toho má dost? Založeni Rozvojové banky BRICS naznačuje mnohé. Včera rozhodl FED ukončení tisku dolarů na stahování dluhopisů z trhu. Využije toho mazaně Rusko pod pláštíkem děsivé krize a rublového propadu, což byla přesně doba na úplné uvolnění koruny za Václava Klause? (A nebyl nakonec rádcem onen proklínaný Klaus?) Je samozřejmé, že to bylo v jiné době a západ na tom byl lépe. Rusko je velká zem, my malá. Na druhou stranu jsme tehdy nebyli jediná zem odcházející z komunistického plánování. Psychologicky lze zdůvodnit, že je to obrana před vpádem USA a vydírání. A zároveň by rubl předeběhl čínskou měnu, která si to zatím nemůže dovolit. Čínský juan není volně směnitelný a čínská ekonomika není plně otevřená ostatním zemím, takže to zatím vylučuje, byť má už hodně nakročeno a mezi státy Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika chce mít vedoucí úlohu v Nové rozvojové bance a rezervním fondu, které mají být protiváhou Světové banky a Mezinárodního měnového fondu
Neznám parametry možnostī ruské crentrální banky, ale nic z vnějšího pohledu nenasvědčuje o nemožnosti.
Domnívám se, že příhodnější doba jak se uvolnit z koše euro - dolar na přechod rublu do zcela volné směnitelnosti a přejít na inflační cílení snad ani není a ruská centrální banka tento přechod asi urychlí!
Jenom technická:
Ruská entrální banka v letošním roce tímto směrem vynaložila již 68 mld. USD ze svých rezerv, nejvíce 28 mld. USD v říjnu.
FED zastavil (ode dneška) kvantitativní uvolňování na nákupy aktiv (lidově tisk dolarů) Od začátku finanční krize v roce 2008 nasměroval Fed do amerického hospodářství ve třech vlnách celkem 3,7 bilionu dolarů (zhruba 80 bilionů korun).Většinou až 85 miliard dolarů měsíčně.
30.10.2014 Petr Pokorný
Komentáře
Ruská centrální banka zvýšila úrok nečekaně o 150 bazických bodů na 9,5 %! Světoví analytici se shodovali, že bude případné zvýšení sazeb poměrně výrazné, nárůst základní úrokové sazby o 1,5 procentního bodu však čekal málokdo. Zdroj: ČTK
http://www.youtube.com/watch?v=ONkxYb66i...