Včera jsem zde
Petr Bajnar
publikoval článek „O ruském dokumentu o srpnu 1968“. Dopustil jsem se přitom jedné zásadní chyby. Článek jsem napsal aniž jsem se na dokument podíval. Vyšel jsem pouze ze záběrů zveřejněných ČT.
Dovolte mi prosím vsuvku: neumím rusky, abych mohl rozsoudit, kdo má pravdu. Na druhou stranu v období neuvěřitelných lží mě autor natolik zaujal, že jsem požádal o souhlas s celým uveřejněním obou částí. Jeho popis mi totiž připadá naprosto věrohodný. A kdo umí dobře rusky, prosím, napište, co si myslíte o vloženém dokumentu níže a o tom, co napsal autor - Bajnar. A vložil jsem i ony další, které lidé komentují. Ale kdo je ten další autor na vzdělávání? Nevím. Děkuji. Petr Pokorný |
Když jsem ruský dokument dnes ráno spustil, nestačil jsem se divit. Vůbec se nejedná o dokument o srpnu 1968, jak nám předkládají média a jak jej nazval i server idnes. Jedná se o hodinový dokument o historii Varšavské smlouvy natočený na základě studia nedávno otevřených sovětských archivů. Událostem v Československu v srpnu 1968 se věnuje pouhých 5 minut.
Pod včerejším článkem jsem dostal mnoho reakcí. Je zajímavé, že ani jeden z reakcí mně neupozornil na mou chybu. V diskuzi převažovaly názory, že Západ se nikde nerozšiřuje. Že na Západě vládne demokracie a v Rusku totalita a oligarchie.
Nebudu se dnes k těmto názorům vyjadřovat. Raději všem doporučím si poslechnout záznam rozhovoru s Petrem Robejškem v pořadu Interwiew na ČT24. Petr Robějšek patří mezi hrstku politologů, kteří pochopili, že nám nevládnou politici, ale oligarchové z řad finančního průmyslu. Není to hlas lidu, ale právě přání bankéřů, kdo má klíčové slovo na dnešním Západě“. To by si mohli uvědomit ti, kteří píši o Západu jako světu demokracie a Východu jako světu oligarchie.
Toto byl první článek
O ruském dokumentu o srpnu 1968 I.
Ruská televize nedávno odvysílala dokument pojednávající o událostech roku 1968 v Československu, který vzbudil silné reakce především v Čechách a na Slovensku.
Dokument je manipulativní a překrucuje fakta. Po sovětských vojácích se v srpnu 1968 z kulometů rozhodně v Čechách nestřílelo. Stejně jako je přitažená za vlasy představa přípravy ozbrojeného převratu ze strany NATO. Západ v té době rozdělení Evropy respektoval. Odsouzení invaze ze stany západních politiků tak bylo spíše jen formálním protestem.
Jaké jsou důvody manipulace? Myslím, že je lze hledat, jak tvrdí i mnozí ruští komentátoři v současné konfrontaci Rusko-Západ. Konfrontaci, jejíž součástí je i informační válka spojená s překrucováním faktů na obou stranách konfliktu. Rusko se a ne bezdůvodně cítí ohroženo ze stany Západu. Jen naivní člověk si nemohl nevšimnout, že za vzletnými slovy o šíření svobody a demokracie směrem na Východ v posledních letech je snaha mocensky expandovat a rozšířit sféru svého vlivu co nejvíc k ruským hranicím a pak i za ně. Není to nic nového. Již Napoleon během svého tažení na Moskvu roku 1812 hlásal, že není nepřítel Rusů, ale naopak chce do Ruska přinést svobodu a prosperitu.
Důsledkem pocitu ohrožení je pak vše co se děje v Rusku a co se nám nemusí líbit. Přísná kontrola nevládních organizací financovaných ze Západu. Růst nacionalismu. Vyzdvihování význačných osobností ruských dějin, které nějakým způsobem přispěly k velikosti Ruska jakými byli Stalin a Ivan Hrozný spojené s pomíjením jejich temné stránky. V této atmosféře vznikl současný ruský dokument o roku 1968. Jeho tvůrci oprášili staré sovětské archivy a divákům představili dokument ne nepodobný starým komunistickým dokumentům obhajujícím okupaci jako internacionální pomoc ve snaze ukázat i na historii věrolomnost Západu.
Přesto však je třeba říci, že dnešní Rusko není Sovětským svazem z roku 1968.
Za prvé „buržoazní kontrarevoluce“ mezi tím zvítězila i v Rusku. Socialismus, který v Československu Brežněv zachraňoval již v Rusku není. Putinovo Rusko je kapitalistickým státem.
Za druhé všichni poslední tři vládci Kremlu: Gorbačov,Jelcin a v roce 2006 při návštěvě Prahy i Putin okupaci odsoudili.
Za třetí i přes řadu výhrad je dnešní Rusko demokratickou zemí ve které zaznívají různé názory. Názorně se o tom můžeme přesvědčit během Putinových tiskových besed, kdy zaznívají i velmi nepříjemné dotazy. Svědčí o tom i kritické reakce které zazněly vůči dokumentu v samotném Rusku.
Mnozí komentátoři a média se rozhořčují nad ruským filmem manipulujícím s fakty. Bohužel však manipulace s fakty jsou běžnou součástí i dnešních českých a západních médií. Vzpomeňme jen kolik komentátorů se nás snaží přesvědčit, že osvobození roku 1945 rudou armádou bylo ve skutečnosti ruskou okupací. Vzpomeňme na falešná zdůvodňování nutnosti vojenských zákroků v Jugoslávii a Iráku. Pravda to má bohužel v celém dnešním světě těžké. Lidé jí přijímají jen velmi neradi ať již žijí v Rusku, Číně, Anglii či USA. Žijeme v kalijuze, věku lži a klamu, boje a nepřátelství.
Samotné překrucování historie je disciplinou, která je praktikována v nejrůznějších koutech světa již po staletí a tisíciletí. Při této příležitosti jsem si vzpomenul na ilustrativní příklad rozdílného pojetí historie u sousedních národů. Zatímco u nás se píše o událostech přelomu 9. a 10.stol. jako době vpádu maďarských barbarů do střední Evropy a rozvracení Velké Moravy, tak v maďarských učebnicích se píše o tom, že Maďarské kmeny přinesly do Evropy mír.
A zde jsou onen sporný dokument vysílaný
televizí v Rusku
Tento dokument byl v ruské televizi.
Avšak lidé si našli - níže, ale datum je: Publikováno 16. 4. 2012
Komentáře