Kalousek je politicky lump. Ale že toto je zásluhou tandemu Kalousek - premiér Nečas...?

 

Kdo to ocení? Proč je taková fraška a divadlo kolem vzestupu české ekonomiky a ceny za další dluhy?

 

Česko otevřelo kapitolu záporných úrokových sazeb. Výnos dvouletého dluhopisu vlády spadl hluboko pod nulu a je nejníže v historii země. Na dvouleté půjčce České republice věřitelé nejenže nevydělají ani korunu, ale ještě ročně zaplatí úrok 0,1 procenta.


Co se děje? Svět se zbláznil? ANO!

Že tvrdá opatření posledního kvalitního tandemu  po Václavu Klausovi se zhodnotí, věděla většina nezmanipulovaných.

Ale šílenství, že půjčíme peníze a za to, že si půjčku někdo vezme, mu dáme odměnu....?

Prý ekonomové vymysleli perpetuum mobile...

16.4.2015 8:38   | 

Se záporným znaménkem už proběhly i obchody s českými bondy se tří- a čtyřletou splatností. Česko se zároveň stalo první zemí na světě neplatící eurem, kde vláda může při svém financování využít luxus záporných sazeb. Za to je poděkování. Ale kdo za tím stojí? Výjimkou je Švýcarsko, tam je však v minusu i klíčová sazba centrální banky.

Premiérová česká „negativní“ aukce může přijít co nevidět. Právě aktuální výnosy bondů totiž rozhodují o dluhové politice ministerstva financí. „Upravujeme emisní kalendáře státních dluhopisů na měsíční bázi. Přizpůsobení emisí bude realizováno v závislosti na výsledcích dalších aukcí státních pokladničních poukázek a jejich srovnání s výnosy státních dluhopisů se splatností do tří let,“ uvádí Radek Ležatka z ministerstva. Poslední dluhopisová aukce Česka proběhla 25. března. Průměrný úrok bondů s tříletou splatností tehdy dosáhl 0,011 procenta.

Experti radí držet dluhové choutky na uzdě. „Primární snahou vlády by mělo být nevytvářet nové dluhy i při takto nízkých sazbách. Jsem rovněž skeptický k tomu, že by se na tom dalo něco extra vydělat, dominantní by také mělo být dlouhodobější financování,“ uvedl europoslanec Luděk Niedermayer.

Pane Niedermayere, podepíši: Petr Pokorný

 

Znovu:

Česko se zároveň stalo první zemí na světě neplatící eurem, kde vláda může při svém financování využít luxus záporných sazeb. Je to sice krásné, ale toto příště udělá celý svět.


Máme nad touto šíleností jásat? Nemáme ty magory poslat do blázince, než zešílí celý svět? (I když v porovnání s ostatními státy: Petře Nečasi a Kalousku - děkujeme.)

Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/pristi-ceske-dluhopisy-budou-mit-zaporny-urok-1181159#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Co se děje? Svět se zbláznil? ANO!Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/pristi-ceske-dluhopisy-budou-mit-zaporny-urok-1181159#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Rubriky:

Komentáře

*
*
Překročil(a) jsi maximální délku komentáře o 0 znaků.
*  captcha
Leon Tuzemák
před rokem

Tyto země ale nemanipulují brutálně měnový kurz jako debilní židovský guvernér Singer, ministrem financí nemají debilního židovského privatizačního zloděje Babiše, který na úhradu loňského a letošního rozpočtového deficitu prožral 200miliardové rezervy (které vytvořil Kalousek pro případ krize) a pak obyvatelstvu vykládá, že státní dluh neroste, který vybral státních 50 miliard z účtů u ČNB a "investoval" je do soukromých bank s úročením 0,35 % p.a. (175 milionů korun ročně).

Jakékoli srovnání Česka s civilizovanými zeměmi není na místě. Na místě je spíš strach.

Leon Tuzemák
před rokem

Záporné úrokové sazby mají např. Dánsko (neplatí eurem, ale dánskou korunou), Švýcarsko (neplatí eurem, ale švýcarským frankem) a Švédsko (neplatí eurem, ale švédskou korunou), takže Česko není, cituji: "první zemí na světě neplatící eurem, kde vláda může při svém financování využít luxus záporných sazeb".

Ferda
před rokem

Pozor, Dánsko má skutečně zápornou klíčovou sazbu, ale výnosy z vládních obligací jsou momentálně kladné, o čemž Pokorný píše. Pravda, v únoru ty výnosy byly pod desetinou procenta.

Co se mi zdá pozoruhodné je jak těžkou hlavu si z toho dělají lidé kteří stěží chápou rozdíl mezi výnosem a úrokovou sazbou.

Leon Tuzemák
před rokem

Ale Ferdíku, to se Vám moc nepovedlo, záporný úrok, záporné úrokové sazby ze státních dluhopisů, záporný výnos ze státních obligací jsou totožné termíny. Píšu o státních dluhopisech stejně jako pan Pokorný, ne o diskontních sazbách centrálních bank.

A nemáte pravdu ani ve druhé poznámce, dánské desetileté státní dluhopisy mají záporné úroky už někdy od loňského listopadu: Denmark 10-Year Bond Yield http://www.investing.com/rates-bonds/den...

Ferda
před rokem

Tak úroková sazba a výnos jsou to samé? Obchodujete s cennýmí papíry, jestli ano, já bych s vámi hrozně rád obchodoval.

Ferda
před rokem

Pane Pokorný, když už o tom píšete, snad je lépe napřed se informovat o tom, co vlastně záporné úrokové sazby jsou a jakým mechanismem vznikají. Zjistil byste, že šíleného na nich není nic, jsou pouze poněkud nežádoucí. Klíčový bod spočívá v tom, že věřitelem není nějaký abstraktní "investor" ale banka, která ze zákona musí plnit složitá kritéria ohledně skladby svého provozního kapitálu, a dlužníkem je vydavatel dluhopisů které ta kritéria vyžadují--stát.

Záporné úrokové sazby pro jakékoliv jiné hráče na trhu mohou vzniknout pouze omylem.

Petr Pokorný
před rokem

Vážený pane Ferdo, vzhledem k tomu, že tato ekonomická část je osobně mojí "doménou", dovolím si odpověděť. netvrdím, že to není ekonomicky možné uplatnit, ale je to dle zdravého rozumu zvrácené!

Ferda
před rokem

Je to pouze důsledek souběhu administrativních opatření a tržní situace. Někde se našly nějaké české banky, které potřebovaly české státní dluhopisy k naplnění zákonných provozních kritérií, a na trhu těch dluhopisů v tom okamžiku bylo tak málo, že ty banky musely zaplatit tolik že to srazilo výnos pod nulu. Podle mého to jen ukazuje, že ta provozní kritéria jsou pro dnešní situaci příliš přísná, ovšem je třeba uvážit že není možné ta kritéria průběžně měnit.

Ten "zdravý rozum" na který se odvoláváte je v daném případě pouhá neznalost a neochota přečíst si učebnici.

 

PAŘÁT dnes   Přidejte si nás na Facebooku

 

 

Komodity a deriváty ze stránek Kurzy.cz

 

Zlato - graf ceny

 

RUB/CZK - graf kurzu
Kurzy měn ze stránek Kurzy.cz

Poslední komentáře

 • Ten, co to cáluje:

  A před měsícem mexickej červotoč?

 • Petr:

  Klídek a hadr na čelo - nějaký exot ho...

 • n:

  Vzali nám předsedu nebo nevzali.... https://www.nov...

 • *antibuzna*:

  Samozřejmě, že volby budou. Hnutí ANO...

 • n:

  Stačí si poslechnout poslední vysilání...