ZÁVAŽNÉ! Staňte se signatářem INICIATIVY 2080 (Robejšek, Cílek, Zelený a další)

 

První předsedkyně správní rady Institutu 2080 Dana Bérová a Petr Robejšek
První předsedkyně správní rady Institutu 2080 Dana Bérová a Petr Robejšek

ZNĚNÍ INICIATIVY 2080

Svět se nám vymyká z rukou. Domněle skončené konflikty ožívají a přibývají nové problémy. Nestabilita v islámském světě, hybridní války, klimatické změny, vysychající zdroje, proudy utečenců, transformace ekonomiky a mnohé další. Nestačíme držet krok s překotností dneška a navíc dostáváme nepříznivé zprávy o budoucnosti. Zanedbávání rodiny vede k demografické nerovnováze, ve společnosti přibývá sociální nestability a strachu. Společnost přitom neprochází jednorázovou krizí, nýbrž hlubokou strukturální změnou. Ohlašuje se konec éry ekonomického růstu a zadlužení společnosti se blíží ke kritické hranici.

Svět se stal složitým, nepředvídatelným a začíná být i neřiditelným. Mnohá rizika jsou podceňována, některá přehlížena a většinu nedokážeme ovlivnit. Ze změn máme strach a neumíme je uchopit jako příležitost. Chybí nám přehled o tom, čemu se vlastně chceme vyhnout, čeho chceme dosáhnout, a především co je opravdu důležité.

Když se díváme špatným směrem, tak i slepá ulička vypadá jako pokrok, ale k úspěchu již dávno nevede ani "zlatá střední cesta". Ačkoliv ve světě nepochybně panuje nepořádek, snaha o stále větší kontrolu a detailnější řízení nepomáhá. Je hrubou chybou vynakládat energii na snahu řídit vše. Koňské dávky staré medicíny již nezapůsobí. Je na čase začít myslet jinak.

Chceme-li objevit a ovlivnit to, co je pro budoucnost skutečně důležité, musíme změnit přístup a zvolit zcela nový pohled na svět. Chceme-li budoucím generacím předat naši zemi v dobrém stavu, pak potřebujeme nové myšlení.

Kde začít? My, signatáři Iniciativy 2080, nabízíme tuto odpověď.

Když se pozorně rozhlédneme kolem sebe, zjistíme, že většinu skutečně podstatných událostí způsobí jen malý počet vlivných proměnných. Podle Paretova principu totiž způsobí přibližně 20 procent příčin 80 procent důsledků.

Navíc je prakticky vyloučené chápat a ovlivňovat vše, co se okolo nás děje. A právě Paretův princip ukazuje, že to není ani nutné, ani účelné, nýbrž že je to dokonce škodlivé.

Tato převratná myšlenka dokáže změnit život každého, kdo ji bude používat. Umožňuje totiž porozumět hlavním mechanismům důležitých událostí, jak v našem vlastním životě, tak i ve společnosti a politice. Pomáhá nám najít to, co je skutečně významné, a napřít síly správným směrem. Lze ji shrnout do několika silných poznatků:

 • Většina žádoucích výsledků je důsledkem menšiny velice podstatných aktivit.
 • Lidé však zbytečně vynakládají příliš mnoho energie na nepodstatné aktivity.
 • Značná část našeho konání proto nepřináší výsledky a je ztrátou času a sil.
 • Lepší by bylo soustředit se jen na několik skutečně podstatných oblastí.
 • V nich je pak účelné vyhledávat a ovlivňovat jen opravdu důležité proměnné.

Přeskupme proto výdej energie a hledejme těch efektivních 20 procent a důsledně vytěsňujme oněch neefektivních 80 procent našich aktivit.

Také náš soukromý a profesní život ovlivňuje v dobrém i ve zlém jen zlomek událostí. Svůj osud můžeme zásadně zlepšit, když je včas rozeznáme a soustředíme na ně svou energii. Změňme proto hospodaření s časem a silami, především v našem vlastním životě. Soustřeďme se pouze na to podstatné.

Signatáři Iniciativy 2080 jsou si vědomi toho, že většinu vnějších rizik nedokážeme odvrátit, ale stále můžeme ovlivnit alespoň to, co se děje v naší vlastní zemi. Leží nám na srdci její osud, a proto jsme vyhledali nejdůležitější proměnné a definovali způsoby, jak k nim přistupovat.

Podle našeho názoru se bude o osudu naší země rozhodovat v závislosti na vnímání významu těchto hodnot – rodina, kvalita života, péče o bohatství země, bezpečí a spravedlnost.

To kupříkladu znamená, že podpora a ochrana rodiny jako pospolitosti, ze které mají vzejít děti, je klíčovou úlohou strategicky uvažující politiky.

Tuto a ostatní základní hodnoty chceme uskutečňovat podle určitých zásad.

Ty náš přístup konkretizují a dokazují jeho odlišnost od dosud používaných řešení. Nejdůležitější z nich jsou z našeho hlediska národní a lokální perspektiva, odpovědnost za politická rozhodnutí, zdrženlivá a vyvážená politika, respekt k oponentům, využívání domácích i zahraničních "best practices", a především samotný zákon 20/80.

Lze očekávat, že v brzké budoucnosti bude muset naše země čelit závažným sociálním, ekonomickým a bezpečnostně-politickým výzvám. To bude vyžadovat tvrdá, odvážná, často nepohodlná, ale promyšlená rozhodnutí.

Nemůžeme si proto dovolit zamlžovat realitu politickou korektností, destabilizovat společnost lehkovážnou tolerancí vůči čemukoliv a komukoliv, strpět beztrestnost nezodpovědného chování a podporovat přeceňování konzumu, který zastiňuje důležitější hodnoty.

Proti těmto postojům se jednoznačně vymezujeme. A nejenom to. Jelikož naše hodnoty se neprosadí samy, je třeba je posilovat a bránit tak, že budou vytyčeny hranice toho, co je česká společnost ochotná přijmout.

K ČEMU VÁS VYZÝVÁME?

Zákon 20/80 je ve své geniální jednoduchosti darem přírody myslícímu člověku. Je svrchovaným zákonem úspěšnosti a ti, kteří jej opomíjí, jsou zpravidla odsouzeni k neúspěchu.

Hledáme 20 procent těch, kteří jsou dost schopní, vzdělaní a angažovaní, aby nabídli svou profesionální zdatnost ve prospěch společnosti a budoucnosti naší země.

Proto my, signatáři Iniciativy 2080:

 • Vyzýváme odborně zdatné lidi všech profesí, aby o sobě dali vědět a podělili se s námi o své poznatky a životní zkušenosti ve prospěch celé společnosti.
 • Vyzýváme studenty vysokých škol, aby využili své znalosti ke zpracování praktických návrhů oněch zásadních změn, které povedou ke zlepšení života v naší zemi.
 • Vyzýváme umělce a novináře, aby nás podpořili zaostřením svého intelektu směrem k námi předestřeným problémům. Nejde o nic menšího než o naši budoucnost, a proto potřebujeme vaši podporu.
 • Především však vyzýváme každého schopného člověka, každého, kdo s námi sdílí naše vize a cíle, aby se k našemu myšlenkovému směru připojil a zákon 20/80 aktivně aplikoval do svého každodenního života ve prospěch svůj, své rodiny, svého okolí i celé společnosti.

Nejprve musíme nalézt prvních 20 procent rozhodných a aktivních. Začněme s tím ihned a každý sám u sebe.

Přečtěte si prosím znovu pečlivě text Iniciativy 2080, a cítíte-li se být součástí tohoto myšlenkového proudu, podepište ji a zapojte se.

Bez vás to nedokážeme!

Signatáři zakladatelé

Dana Bérová
konzultantka
Petr Robejšek
politolog a ekonom
Petr Šmída
investor
Miroslav Bělina
advokát, vysokoškolský pedagog
Jiří Horecký
prezident UZS ČR
Pavel Kohout
ekonom
Petr Kolář
konzultant, předseda Iniciativy pro evropské hodnoty
Magdalena Soucek
EY Country Managing Partner
Dagmar Morozová
ředitelka Institutu 2080

Signatáři podporovatelé

Jakub Cígler
architekt
Václav Cílek
geolog, esejista
Josef Donát
advokát, právník roku 2014 v oblasti práva IT
Dalibor Dostál
ředitel ochranářské společnosti Česká krajina
Petr Havel
agrární analytik, šéfredaktor Naše voda
Jiří Hynek
prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu
Michaela Chaloupková
členka představenstva a CSR leader Skupiny ČEZ
Martin Kratochvíl
skladatel a zakladatel Bonton a.s.
Jan Kubáček
politolog, ředitel Phoenix Research
Antonín Kuneš
ředitel Stojírny Bohdalice
Michal Kuník
generální ředitel Securitas ČR
Jiří Kůs
předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR
Ondřej Neff
spisovatel
Jiří Petrák
odborník v oboru dopravního stavitelství
Igor Petrov
člen představenstva Hutnictví železa
Ladislav Rabušic
sociolog
Milan Sameš
podnikatel v oblasti ICT
Pavel Slabý
generální ředitel skupiny JCDecaux
Jaroslav Slaný
děkan, přednosta kliniky
Jakub Wiener
vysokoškolský pedagog
Milan Zelený
ekonom

Komentáře

*
*
Překročil(a) jsi maximální délku komentáře o 0 znaků.
*  captcha
JVS
před 5 měsíci

A kdo vas vy samozvani signatari financuje? A s jakou sferou vlivu se identifikujete? Priznejte barvu, bez takoveho doznani bude jakekoliv snazeni bez ucinku, at jsou vase pohnutky jakkoliv uslechtile! Nase spolecnost je rozpolcena, ma vymyte mozky totalitou, na druhe strane si stale vice lidi uvedomuje, kdo zapalil pozary v 7 zemich za poslednich 14 let a zacina i u nas v Evrope rincet zbranemi. Co chcete jeste zachranit a jak? Ekonomicky nam uz tady skoro nic nepatri a nasi samostatnost jsme odevzdali do Bruselu. Ten nas stale tlaci nekam, kam nechceme. 'Kdo vymeni svobodu za bezpecnost, ztrati oboje.' B. Franklin. To se u nas uz naplnilo. A mediova masaz lzemi, dezinformacemi, zamlcovanim zlocinu migrantu v Nemecku a u nas pokracuje. Naopak se dava misto Diensbierum a jemu podobnym.
Nevim, vy signatari, jestli si toto vubec uvedomujete, v jake pozici se nalezame!
Asi ne, jinak byste tuhle brecku, ktere rikate program vubec nezverejnili!

JVS
před 5 měsíci

Nejdu do spolku, kde je Pavka Kohout, autor oslavnych basni na Stalina a svazak c.1 za nejhorsiho totace. Podporoval zlociny komunizmu. Kdyz upadl v nemilost (a ze jich bylo!), udelal ze sebe disidenta. Tech komousskych pohrobku co byli i agenti STB vlezlo po sametu vsude do funkci a nikdo jim nebranil.

opus111
před 5 měsíci

26 let po kontrarevoluci a tady se pořád někdo vymlouvá, že problém je v komunistech. To je už skutečně trapné. Měli jsme 26 let na to, abychom ukázali, že to umíme lépe. Dopadlo to všude stejně. Není to tím, že by to úmyslně likvidovali bývalí komunisti.

To zadání je z USA.

Naprosto názorně to vidíme v současné době na Ukrajině. Už máme vlastní zkušenosti, tak to můžeme sledovat z odstupu.

Jaceňuk tam přesně splnil to zadání, jaké v ČR splnil Klaus. Všechno zašantročit zahraničnímu kapitálu.

To není pane o komunistech, to je o tom, že vždy se najdou zrádci národa, kteří splní zadání jejich amerických páníčků.

Tím zlem není komunismus ani komunisti, tím Zlem je americký Imperialismus.

AntiOpus
před 5 měsíci

Soudruhu trole zalez!

Jaroslav. Fiala
před 12 měsíci

Heslo "zvládneme to" je krásné ( Mr.Klová)
Ale co chceme zvládnout?
Chceme si zvyknout na to že se okolo nás bude střílet?
Viz. Dnešní příspěvek ČT24
Chtějí nám zdělit že Izraelci jsou akční a že předcházejí těmto útokům i občané.
Ale oni mohou nosit zbraně oni se mohou bránit. Otázka je ta mohu se já jako občan Evropy bránit a v dané situaci zastupovat zákon? Nemohu!!! Jakmile se v Evropě takto zachováte, viz kameramanka Maďarské televize, jste okamžitě odsouzen veřejností. (Ona přeci jen pomáhala policii ve výkonu služby)
Například.
Jdeme po ulici a zloděj někoho okrade nebo víme že tato osoba dotičná, právě porušuje zákon. Jsem přeci povinen pomoci policii. Nebo ne???
A nezajímá mě při tomto trestném činu má pachatel v ruce dítě.
A v tom je ten problém...
My si musíme zvyknouti na to že budeme létat vzduchem jako kus mletého masa. To znamená že i naše porodnost bude ještě menší než teď jelikož nás pomalu vybijí. A oni budou jak stádečko černých oveček kteří jsou neviní. My za to přeci nemůžeme, oni jsou radikální a my ne. Ale uvnitř v duchu to podporují všichni do jednoho. Znám jich mnoho a věřte nebo ne je jich víc než 80%.

Jak je možné že máme už po tisíciletí s touto vírou problémy?
Něco na tom asi bude?

Uvědomme si že Korán je jen kopie Bible postavená na hlavu a hlavně proti nám.

Hezký den přeji.

Chceme pomáhat ano. Ale uvědomme si jak jim můžeme pomoci.

Stojí li pak o naší pomoc?

Tak jak o ní stojí a hlavně budou-li si této pomoci vážit?

Jsou li pak ochotní něco za tuto pomoc podstoupit?

Když ne úplný zákaz islámu, tak aspoň zákaz jeho simbolů. Jako je u mužů jejich vous a oblečení a u žen zákaz nošení přikrívek hlav. Čepici nebo klobouk ano ale né toto.

Srovnání Islámu s Nacionální Socialismem

Se může zdát na první pohled hloupé? Ale zamysleme se nad tím.

Chtějí se od nás odlišovat. Němci odlišovali židy.

Tvrdí o sobě že jsou lepšími věřícími než ostatní věřící. A nadřazují se nad nás.

A to nemluvím o ateistech.
( Po jedné diskuzi s tunisanem jsem zjistil že křesťana oni akceptují jak věřícího "jako člověka" sice podřadného ale přeci jen "člověk který má i právo žít" ale ateista je pro ně jako pes nebo prase. Můžou nás sprovodit ze světa bez toho aniž by museli odřikat jedinou modlitbu)

Paradox co

Petr
před rokem

K povšimnutí výrazu na tváři té dámy na fotce - její usměv říká 'A máme to" . jsem tak trochu psycholog.
Jejich program je tak mírotvorný, tak rádoby sofistikovaný a rovnou se odhaluje - je třeba začít myslet jinak - po jejich. Nemám zo toho dobrý pocit. Vědí, že popularizací Ameriky by dnes už nikam nedošli, tak to podávají pěkně zabalené. Ne jméno Allbright ne,vzpomente si na Jugoslávii , ne. A pokud by tam byl někdo skutečně vlastenecký odešel by hned jakmile by zjistil kdo to financuje

Wanda
před rokem

Jiří Horecký - potvrzuji mínění o něm a nesmíme zapomenout, že je to velký příznivec pana Nečase. Pracoval jako jeho poradce v dobách, kdy byl ministrem práce sociálních věcí. Nevím, co mu mohl radit, když v té době nic prospěšného v životě nevytvořil. Nyní radí ministryni p. Marxové. Aby nakonec nedopadla jako Nečas, když mu radí Horecký. A chudák pan Robejšek, když se obklopuje takovými bezcharakterními lidmi. Horecký ještě nikdy v politice v Táboře moc neprorazil a pokusů již bylo mnoho. Voliči v Táboře jsou naštěstí chytří, všichni ho moc dobře znají, proto mu nedají šanci. Pokusů již učinil mnoho. Horecký bere útokem pana Robejška a sází na to, že ho v těchto sférách tak dobře nikdo nezná, jaký má charakter.
Horecký je kariérista, sběrač titulů a funkcí.
Nebuďme hlavně naivní, že když má strana dobrého lídra, kterým bezesporu pan Robejšek je, tak ti další členové budou to pravě ořechové. Je to zase na nás voliče pěkně nastražená past!!!!

Daria
před rokem

Jakmile někde figuruje Allbrightová a někdo se spojením na americké university a neziskovky tady nevesti to nic dobrého. Scénář je asi takový - Shapiro už dlouho hlásí domů, že česká vláda je zvládnutelná nikoliv tak český národ. Nejlepší způsob jak ho rozložit je opět zevnitř - předhodit mu spásu v jimi řízením chaosu - novou politickou iniciativu či stranu. Je to stejný stejný scénář - rozděl, demontuj, vymyj mozky a panuj. Americká politika selhala věhem vietnamske vlaky proto, že neovládala mysl národa, nevlastnili sdělovací prostředky. Z toho se poučili, 9 korporací skoupilo masmédia a vymývají mozky nejen obyčejným Amíkům. Ale celosvětově. Jakmile někde vidím jméno kohokoliv kdo má návaznost na USA, pryč od toho.

Staré kurvy předstírají opozici
před rokem

Pařáte, fuj! "Institut 2080", z něhož má vzniknout nová politická strana - zjevně má vzniknout něco nového jako "Věci veřejné 2015" nebo "TOP 2015"! Hlavně aby nebyl zkonfiskován majetek oligarchů, nebo abychom nevystoupili z NATO!

Signatáři:
Petr Kolář, člen Mezinárodní rady americké NGO Aspen Institute Prague spolu s Madeleine Albrightovou a Zdeňkem Bakalou http://www.aspeninstitute.cz/en/about-us...
Martin Kratochvíl (Kocábův švagr, policie v roce 2005 odložila trestní oznámení, Kratochvíl a Kocáb tak nebyli nikdy trestně stíháni za vyvedení téměř půl miliardy z fondu TREND na svá soukromá konta),
Ondřej Neff (novinářské hovado a divoký privatizér MF DNES),
Dana Bérová, exministryně informatiky a ředitelka Správy majetku Karla Schwarzenberga,
JUDr. Dagmar Morozová, manželka bývalého náměstka ministra vnitra Michala Moroze (přivedl si ho ministr vnitra John),
Magdalena Souček, vedoucí partnerka Ernst & Young CZ, třetí největší americké auditorské firmy.

O jejich rase raději psát nebudu.

Jana Votýpková
před rokem

Ještě připojuji - sestavu zakladatelů hodně kazí Jiří Horecký, který umí jen žvanit a v životě zatím nic kloudného nedokázal, než sbírat tituly a parazitovat. V Táboře je hodně "oblíbený" a víme o kom mluvíme. Mrzí mě, že slušný a velice vzdělaný člověk se s ním zahazuje. S Jiřím Horeckým se založení strany se moc nepodaří.

Maja
před rokem

Z čeho tak soudíte? Já sleduji doc. Robejška od r. 1991, kdy jsem ho slyšela snad poprvé (a tehdy ani nikdo nevěděl, kdo to je), jeho předpovědi ohledně EU se naprosto a beze zbytku naplnily... Už tehdy šel odvážně proti proudu a proti "radostné hysterii", jak nás EU spasí! A co závažnějšího: ze svých postojů neuhnul ani o milimetr (na rozdíl od jiných, kteří měli plnou pusu pravdy a lásky a pak se kamarádili s absolutníma gaunerama). A že se připadjí i ti, které bychom tam neradi viděli? Proboha - to je risk vždy a všude... Doc. Robejšek je pro mne zárukou solidnosti, střízlivosti, slušnosti, prozíravosti a zdravého rozumu.

František
před rokem

Po úvodní velké radosti, hned studená sprcha! Američtí rezidenti tuto opravdu záslužnou iniciativu okamžitě rozloží zevnitř. Nikdo nebude volit s možností teoretické nápravy po 4letech! Zbývá opět Okamura s přímou demokracií, odpovědností politiků a jejich odvolatelnosti!

Petr Pokorný
před rokem

Ne, nebojte se, lidé jako Robejšek jsou příliš velké osobnosti, aby z nich udělali šašky! A pokud by se někdo našel - nezmění názor "Robejškové", ale odpadnou podvraťáci. Navíc je doba taková, že každým týdnem se může pravda o prohnilosti stárého západu prokázat a korouhvičky je začnou opouštět! Františku, nejsme naivní, důvěřujte! Pouze to chce čas! Pouze jak dlouhý nevíme.

František
před rokem

Nevěřím! Věřit těmhle signatářům je nemožné. Smrdí z nich kolaborace s největším světovým teroristou na sto honů! Tihle se s touto zemí neidentifikují! A nikdy nebudou! Musel bych být bez zkušeností a hodně naivní, abych tomuto "seskupení" naběhl na vidle! Vstoupit potřetí do stejné řeky nehodlám. Pana Robejška uznávám, jako jednoho z mála, ale pokud se obklopil těmito lidmi, prokazuje neschopnost (nebo neupřímnost) vést politickou stranu, což je organizačně v naší české situaci z hlediska výběru naprosto nezbytné. Podotýkám, po zkušenostech, které máme! Slova jsou jen slova, vážený pane Pokorný! Záleží na tom, kdo je má stvrdit svým nasazením. Na titulech dnes nezáleží, jsou vnímány jen jejich nositeli, jinak se ze všeho u nás stala hokynařina ( kdysi to bylo čestné povolání) což devalvuje vše, i ty tituly. Ovšem práce, která za člověkem hmatatelně a viditelně stojí, jeho nezpochybnitelný morální kredit, naprostá a ověřená bezúhonnost, vlastenectví atd., tak to by byla jiná káva! Klik takových a ochotných v Praze najdete? Problém je, a skutečně mne to mrzí, že pan Robejšek, kterého jsem si vždy přál ve vedení země, po tomto vstupu s těmito lidmi bude těžko kdy vstupovat do praktické politiky. Idea 20/80 je velmi sympatická, ale i správná. Ovšem jako hlavní bod musí mít v záhlaví, že bezbřehá demokracie končí! Hlavně u výběru lidí v státu, jako je ČR!

Petr Pokorný
před rokem

Rozumím, přišlo na toto nesourodé společenství více upozornění. Na druhou stranu mnozí z nás ještě před několika léty byli ochotni u nás tolerovat americkou základnu, než na USA prasklo tolik špíny, že už (bohužel) musíme slevit a hlasem - nikoliv přesvědčením - podporovat ty, kteří odmítají americké základny na našem území. Pomožte i vy a pokud nedodrží, co slibují - tak pryč s nimi. Heslo staletími nenahraditelné: "důvěřuj, ale prověřuj".

bantustan
před rokem

Kdopak z těch signatářu jezdí sockou,je nekuřák,abstinent,vegetarián?

Magda
před rokem

Tk zrovna s panem Robejškem, jsem zcela nedávno jela v tramvaji. Mám ho ráda a moc si o vážím.

bantustan
před rokem

Také je to tvor výjimečný,že má harmonické obě hemisféry...Ostatní jsou zombie..

 

PAŘÁT dnes   Přidejte si nás na Facebooku

 

 

Komodity a deriváty ze stránek Kurzy.cz

 

Zlato - graf ceny

 

RUB/CZK - graf kurzu
Kurzy měn ze stránek Kurzy.cz

Poslední komentáře

 • Ten, co to cáluje:

  A před měsícem mexickej červotoč?

 • Petr:

  Klídek a hadr na čelo - nějaký exot ho...

 • n:

  Vzali nám předsedu nebo nevzali.... https://www.nov...

 • *antibuzna*:

  Samozřejmě, že volby budou. Hnutí ANO...

 • n:

  Stačí si poslechnout poslední vysilání...