Staneme se rukojmím šílených hrátek? Jaderné přepadení Ruska, nebo zhroucení USA?

 

 

Konec amerického snu:  byla de-dolarizace chimérou, nebo je mlčení předzvěstí katastrofy? 1.dubna 2015 zde na Pařátu byla spuštěna velká analýza o propojení BRICS a frontální útok na dolar. Odsunutí do pozadí pro mnohé znamená, že to byl jakýsi humbuk a vše běží dál. Hluboce se však mýlí.

 

Za tu dobu se událo mnoho věcí a především stále více se potvrzuje to, co bylo v Den, kdy se zhroutil americký sen – dramatický světový převrat nastal napsáno. Jsem si naprosto jist, že dnes už neřešíme zda, ale kdy! A níže pro to předkládám formou analýzy důkazy. Petr Pokorný

 

Zdá se, že drama s ropou se dostává do finální fáze. USA neotevírají nové břidličné vrty, ale stále mají dost na skoro stejný objem frakování. Rusko každý měsíc hlásí rekordy a o ty se starají dokonce malé, soukromé společnosti. A devalvací rublu vyrovnává Rusko pokles cen ropy. Navíc se zdá, že Rusko, nabírá po dramatickém propadu dech, trajektorie se obrací a to je období, kdy USA už nemohou čekat a musí totálně zaútočit: dnes, nebo nikdy! A od listopadu se odvíjí absurdní scénář lží, obviňování a zákeřných výpadů. Je prosinec a ropa šílí. Turecko je přistiženo v pomoci Islámskému státu, je přistižena i Saudská Arábie a provalí se dozbrojování od USA, kteří údajně proti IS  bojovaly, ale„hubou“. A fraška dokonána jest: ze všeho toho mainstream obviní Asada a Rusko. Samozřejmě strategii USA neznáme, ale rozkaz Putina, že obrana ruských vojsk a ruského území musí být aktivní, nevěstí nic dobrého. A i USA šílí…

 

A nyní podrobněji

 

Začněme postupně. Jak je na tom nyní uskupení BRICS?  Nejdříve Čína. Ta má uložené obrovské zásoby pěněz a neví, co s nimi. Nyní investují do Evropy a Afriky, nadále propojují ekonomiky s JAR (nedávná návštěva nejvyšší čínské delegace), strategicky s Ruskem (od nerostného bohatství, přes obchody k zapojení do zbrojního průmyslu), s Indií (vědecký potenciál Indie je velký) a v neposlední řadě poslední kvartál vypadá, že Čína opět zvedá laťku výkonnosti.  Nyní se čeká na Brazílii, protože ta má větší problémy. Ekonomicky je nejslabší, zatímco Indie převzala vedení v expanzi, Čína je na tom + - stejně a Rusko z dramatického propadu tvrdě nabírá původní kurz a rovnováhu. A vše akcelerují dohody obchodu v národních měnách v mimodolarové zóně, stejně tak jako se rozbíhá ohodnocení a burzy s ratingem mimo New York.

 

USA a ZÁPAD

Nejdříve si dejme na stůl některá fakta: Šest států Perského zálivu se kvůli neustále klesající ceně ropy dostalo do situace, na kterou nejsou zvyklí - musí šetřit. Poprvé v historii se tak rozhodli, že získají peníze od obyvatel skrze daň z přidané hodnoty a dorovnají tak v rozpočtech výpadek příjmů z černého zlata. Opatření se má dotknout celkem šesti států sestávajících ze Saúdské Arábie, Kataru, Kuvajtu, Bahrajnu, Ománu a Spojených arabských emirátů. 7. prosince 2015 oznámila Čínská lidová banka (PBoC), že objem jejich zahraničních rezerv, které jsou tvořeny převážně americkými dluhovými cennými papíry, klesl pouze během listopadu o dalších 87 miliard dolarů. To znamená pokles o 2,5 % během jediného měsíce. USA hned na začátku fiskálního roku – ve druhém měsíci už stačily navršit obrovský deficit. Za první dva měsíce stávajícího fiskálního roku, který začal v říjnu, činí schodek více než 201 miliard dolarů (4,9 bilionu Kč), což je o 12,6 procenta více než před rokem. A vláda USA, potažmo Pentagon se dostávají do kleští. Šest let si nevědí rady s inflací, žádné zásahy už nepomáhají a bída v USA (samozřejmě pozlátko ve formě deseti procent bohatých) nelze přehlédnout.

 

ZLATO

 Papírové zlato a stříbro zažívá krušné časy. Tento vývoj byl v ostrém kontrastu s obrovským nárůstem poptávky po fyzickém zlatě (mince, slitky) ve výši 208,8 mil. uncí. Co se týče Silver ETF, ten zažil obrovský propad a ve srovnání s min. obdobím činil jen "ubohých" 18,2 mil. uncí. Tento obrovský nárůst poptávky po fyzickém zlatě, který můžeme pozorovat i v letošním roce způsobuje značné problémy ve fyzických dodávkách. Investoři v mnoha případech musejí čekat než budou jejich požadavky v daném množství uspokojeny. V letošním roce zaznamenáme obrovský nárůst poptávky. Není to divné, že mnozí investoři včetně Ruska a Německa tvrdě střádají zlato a to nemá hodnotu? Čeká se na obrat v ropě a dolarový kolaps?

 

Ropa

I když se „ekonomičtější experti předhánějí v číslech, zda bude ropa za 20 nebo za 60 dolarů, na 100%nevědí vůbec nic. A tak si dejme na stůl fakta: frontální útok na cenu ropy (už třetí) a nikdo neví, zda poslední, je s největší pravděpodobností  veden snahou definitivně zničit břidličné vrty, které už měly být na dně. Avšak někteří experti (a zdá se to logické) že číslo 545 je počet aktivních souprav a nikoliv vrtů, které si američtí těžaři udělali do zásoby. Nákladné vrty už mohli zaplatit a proto je v USA a Kanadě pokles pomalejší, než si OPEC a Rusko představovaly a tak musí hrábnout až na dřeň. To by však znamenalo, že přes nárůst těžby z Íránu by při strmém pádu v Americe příští rok byla akcelerace ceny obrovská.

 

Rating

Aby se Rusko, následně Čína a pak ostatní vyvázaly z prapodivných hodnocení amerických ratingových agentur, Rusko už oficiálně rozjelo ratingovou agenturu, ve které sedí i další mezinárodní experti. Je jasné, že v okamžiku otřesů v euro – dolarové zóně musí být asijské finanční banky a agentury připraveny převzít zodpovědnost.

 

Vše výše popsáno znamená, že průsečík všeho se odráží v postojích, které zaujaly nyní USA. Teď a nebo nikdy. Buď my, nebo oni. Proto se rozjely šílené hrátky o Krym, kdy je Putin předešel. Pak výhrůžky se Sýrii a najednou tam byl opět první Putin a zahájil tvrdou ofenzívu. A nejen to, on tam nejdříve dopravil špičkovou logistiku a svět začal dostávat zprávy, co tam ve skutečnosti USA s Velkou Británií a Francií dělají, jak financují teroristy z Islámského státu přes Turecko a Erdogana a následná chabá a trapná výmluva, že to vlastně obchoduje Asad a Rusko je z dalších frašek z party amerického NATO. Že to není viděno pouze optikou východní, lze uvést další příklad: Americký miliardář a uznávaný investor George Soros v letošním třetím čtvrtletí snížil svoji expozici vůči americkému akciovému indexu S&P 500. Počet držených put opcí na ETF SPDR S&P 500 Soros snížil na 836 000 z 2,9 milionu v předchozím čtvrtletí. Napsat, že Soros naopak nakoupil čínské akcie není bluf, ale realita. A data ze dneška potvrzují: Podle měsíčního výhledu agentury Bloomberg pro růst čínského HDP v listopadu na úrovni 6,85%, což bylo nejvíce od letošního června. Investice do infrastruktury rostly za 11M roku meziročně o 10,2%. Index akcií od letošního srpna posílil již o 20%, od začátku roku pak o 8,8%. Kde je ten čínský pád na konci roku, jak predikovaly některé expertní světové agentury?

Takže zatímco z USA vidíme exklusivní záběry honosného světa boháčů, suchá statistika, rovnající se pohledu do normálního života občanů USA hovoří jasnou řečí: Propast mezi superbohatými Američany a zbytkem obyvatel USA se prohlubuje. Nejzámožnějších dvacet multimiliardářů má stejné bohatství jako spodní polovina americké populace. Čtyři sta nejbohatších Američanů má stejný majetek jako 194 milionů Američanů na druhém konci žebříčku srovnání majetku.

Takže toto vše jenom dotvrzuje, jak to pod povrchem bublá a a prská a další porážku na mezinárodní scéně by už USA odnesly z piedestalu nedotknutelnosti. A to si hrdá Amerika nechce připustit a udělá vše možné i nemožné, aby ten čas nikdy nepřišel.

Kam až je ochotná zajít jen Bůh ví(a možná ani ten ne). Ale proč se máme stát rukojmím těchto hrátek zrovna my?

Rubriky: ~ Štítky:

Komentáře

*
*
Překročil(a) jsi maximální délku komentáře o 0 znaků.
*  captcha
simon
před 11 měsíci

Velmi odborný!

miroslav
před 11 měsíci

Dobré zajímavé.

Dagmar
před 11 měsíci

Děkuji za článek, je výborný!

Jarolím
před 11 měsíci

Palec nahoru, pane Pokorný, platíme u nás samé experty, tak proč musíme chodit na Pařát, abychom se dozvěděli jiný názor? A navíc velice věrohodný? (To nebyla urážka Pařátu, ale poděkování)

vostok
před 11 měsíci

Dobrý den pane Pokorný, díky za dobrou analýzu. Můžete rozšířit některý z příštích textů o info/analýzu jak na tento vývoj reagují/budou reagovat vlastníci Fedu?
Děkuji

 

PAŘÁT dnes   Přidejte si nás na Facebooku

 

 

Komodity a deriváty ze stránek Kurzy.cz

 

Zlato - graf ceny

 

RUB/CZK - graf kurzu
Kurzy měn ze stránek Kurzy.cz

Poslední komentáře

 • Ten, co to cáluje:

  A před měsícem mexickej červotoč?

 • Petr:

  Klídek a hadr na čelo - nějaký exot ho...

 • n:

  Vzali nám předsedu nebo nevzali.... https://www.nov...

 • *antibuzna*:

  Samozřejmě, že volby budou. Hnutí ANO...

 • n:

  Stačí si poslechnout poslední vysilání...