Drama USA nastává a světoví ekonomové jsou v šoku. Tvrdá data hovoří za vše!

 

Poslední bitva vzplála, dejme se na pochod, by nyní mohla napsat Redakce, Patria Online, protože ty umělé pohyby a zadlužování nic o těchto zónách nevypovídá - pouze rotačky na tištění peněz mají pré...

 

Rozeberme si jednu zprávu z Patria Online

Minulý měsíc aktuální ekonomická data ukazovala, že aktivita ve světové ekonomice roste stabilním tempem, protože zpomalení v USA a v Číně je vyváženo rychlejším růstem v eurozóně a Japonsku. Tento trend podle nových dat pokračuje i nadále, ale je patrné, že zpomalení v USA je silnější, než se zdálo. K prudkému ochlazení aktivity dochází i v Japonsku, čínská ekonomika naopak vykazuje stabilitu. Celkové tempo růstu globální ekonomiky tak pravděpodobně mírně klesá, čímž se zvyšují obavy, že vývoj v USA začíná být dominantním tématem.

(Stačí doplnit: v USA FED omezil tisk dolarů, v Evropě ECB tisk eur rozjela a na tom je založená přetahovaná mezi Amerikou a Evropou - prostě dolar zdražuje a méně se pak prodává, naopak euro zlevňuje uměle a chvilku se zvedne vývoz)

Dobré zprávy naopak přicházejí z eurozóny, kde země na periferii vykazují mnohem lepší tempa růstu. Dobře si vede i Velká Británie, prudce zrychluje Švédsko. Významnou výjimku z tohoto pozitivního obrázku představuje Francie. V současné době nečekáme, že by ve druhém čtvrtletí došlo k dalšímu ochlazení globálního růstu, vývoj ale pozorně sledujeme a obavy určitě rostou. Na počátku dubna dosahovalo podle našich odhadů tempo růstu světové ekonomiky asi 3,6 %, před měsícem to bylo 3,8 %. Jde pouze o malou změnu a toto číslo nezahrnuje data z několika významných ekonomik včetně Brazílie a Ruska.

(Výkup dluhopisů a kvantitativní uvolňování dělá své - o Švédsku nejsou relevantní zprávy, počkejme)

Jak bylo zmíněno, hlavní brzdou rychlejšímu růstu jsou nyní Spojené státy. Podle našich odhadů dnes jejich ekonomika roste 2% tempem, zatímco před měsícem to bylo 2,5 % a na podzim dokonce 4 %. I v několika posledních letech došlo k tomu, že se v USA v první polovině roku dostavil útlum. V eurozóně se růst naopak zvedl z 1,3 % na současných 1,7 %, v Německu se zvýšil z 1,5 % na 2 %. Největším povzbuzením je ale vývoj na periferii – ve Španělsku se nyní růst pohybuje kolem 3,6 % a v Itálii kolem 1,2 %. Rozdíl v tempech růstu americké a evropské ekonomiky se zmenšil na pouhé 0,3 procentního bodu, zatímco v létě minulého roku dosahoval 3,5 procentního bodu.
(Až zase USA natisknou dolary a Čína s Japonskem odkoupí další dluhopisy, USA se ekonomika zvedne)
V Číně pokračuje ochlazování realitního trhu, ekonomika stále roste o 6,8 %. Série fiskálního a monetárního uvolnění ale toto tempo pravděpodobně zvedne blíže vládnímu cíli na 7 %. V Japonsku se naopak dostavuje ochlazení z 2% růstu na 0,4 %. Spolu s poklesem inflace to znamená, že se pravděpodobně brzy dočkáme dalšího kola monetárního uvolňování v této zemi

 (Nedávno se psalo, že se v Číně projeví realitní bublina jako v USA. Jak je možné, že to USA nezvládly, ale Čína ano? Takže realitní ochlazení je opět "mistrovství" čínských ekonomů narozdíl od "Nobelů" z USA?)

Rubriky:

Komentáře

*
*
Překročil(a) jsi maximální délku komentáře o 0 znaků.
*  captcha
Leon Tuzemák
před 2 roky

A k čemu vůbec byl ten šílený útok na Rusko - na rubl a ceny ropy, fakt si v Bílém domě mysleli, že se Rusko za šest měsíců ekonomicky zhroutí???

Vždyť pokles cen ropy, který začal v polovině loňského roku, způsobil, že doteď polovina těžařů v USA zavřela ropné vrty.

A to loni George Soros a různí poradci dokonce veřejně v médiích nabádali, aby USA a evropští spojenci "potrestali Rusko za Krym" a Amerika by měla stlačit světové ceny ropy až na $12 za barel prodejem 500,000 barelů denně ze svých státních strategických rezerv...

P.S. Alespoň z ekologického hlediska jsou nízké ceny ropy pro USA prospěšné, protože Američani nemají na investice do nových horizontálních vrtů v břidlicích a nepoškozují jimi vodní zdroje a životní prostředí (stejně se většina ropy u břidlicových vrtů vytěží do 12 měsíců, u některých břidlicových ložisek do 24 měsíců, poté produkce strmě klesá).

Teerex
před 2 roky

Protože tlak na snížení ceny ropy vůbec nebyl zaměřen na poškození Ruska, ale právě na omezení těžby ropy v USA což se zdá podařilo. Saudům se totiž vůbec nelíbilo, že USA už jsou pomalu soběstačné v těžbě ropy a nebudou tak nakupovat jejich produkci v takových kvantech jako dříve. Proto tlačili cenu dolů (OPEC odmítl snížit těžbu i když cena ropy dramaticky klesala). Saudům se totiž ůdajně vypaltí prodávat ropu ještě i jen za 40 USD kdežto těžba v USA je rentabilní kolem prodejní ceny cca 45 USD.
"Poškození" Ruska bylo až vedlejším efektem.

Leon Tuzemák
před 2 roky

Dovoluji si, Pařáte, doplnit další závažná data - autor Jiří Polanský, Česká spořitelna pro Kurzy.cz, 16.4.2015

USA: Pokles průmyslové produkce kvůli těžbě

Průmyslová produkce v březnu v USA poklesla o 0,6%, což byl nejhorší výsledek od srpna 2012. Konsensus byl pokles o 0,3%. Ačkoliv zpracovatelský průmysl mírně rostl, celkově negativní výsledek byl způsoben jednak poklesem těžby ropy a zemního plynu (-17,7%) a také poklesem síťových odvětví (výroba elektřiny, ...) o 5,9%.

Za celé první čtvrtletí poklesla průmyslová produkce anualizovaně o 1,0%, což byl první čtvrtletní pokles od druhé poloviny roku 2009. Za tím stála z velké části právě těžba ropy a zemního plynu. Celkově tak data potvrzují zpomalení americké ekonomiky v 2015Q1, na druhou stranu ale vzhledem k důvodům poklesu (dopady nedávného šoku na těžbu a investice do těžby) a struktuře americké ekonomiky (primárně služby) nejde o výrazně negativní zprávu.

xmart
před 2 roky

Stačí se dívat, co se děje a další vývoj pak nepřekvapí

Zeolit
před 2 roky

...zemřelo až 700 uprchlíků...:

Hlavním důvodem nárůstu počtu běženců je nepřehledná situace v LIBYI...

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/30...

 

PAŘÁT dnes   Přidejte si nás na Facebooku

 

 

Komodity a deriváty ze stránek Kurzy.cz

 

Zlato - graf ceny

 

RUB/CZK - graf kurzu
Kurzy měn ze stránek Kurzy.cz

Poslední komentáře

 • Ten, co to cáluje:

  A před měsícem mexickej červotoč?

 • Petr:

  Klídek a hadr na čelo - nějaký exot ho...

 • n:

  Vzali nám předsedu nebo nevzali.... https://www.nov...

 • *antibuzna*:

  Samozřejmě, že volby budou. Hnutí ANO...

 • n:

  Stačí si poslechnout poslední vysilání...