Je záhadou, proč po humanitární pomoci USA začíná být i v africké Mali tak těsno a tak si položme otázku: proč je i zde posledních pět let takový zájem o zemi Tuáregů, Berberů a Arabů.
Islamisté přepadli luxusní hotel v Mali, 27 mrtvých
Bamako - V hotelu Radisson Blu v Bamaku, který dnes ráno přepadli islamističtí ozbrojenci, bylo zatím nalezeno 27 mrtvých. Maliský ministr bezpečnosti Salif Traoré podle AFP zároveň sdělil, že zásah proti islamistickým ozbrojencům hlásícím se k teroristické síti Al-Káida, skončil.
Jenomže opět se ptáme - Proč?
Stále slyšíme o Libyi, Sýrii a Iráku, občas Jemenu a Africkém rohu, ale...
I sem se před Miléniem rozhodla vláda USA exportovat demokracii. Proč v tak chudé zemi měly USA tak eminentní zájem o přechod k americkému systému za vydatné pomoci Francie?
Nejste daleko od pravdy, pokud budete hádat, že stejně jako výše zmíněné státy i zde šly US ARMY chránit demokracii v podobě těžby fosfátů, lithia, bauxitu a železa a samozřejmě státní převrat nastal opět v okamžiku, kdy se v Maliské republice nalezly velké zásoby ropy. |
Najednou když armáda Mali v březnu 2012 převzala moc do svých rukou bylo povinností v březnu 2013, aby Hollande rozhodl o přímé francouzské intervenci, za podpory USA.
Mnozí možná četli zdánlivě dobrodružnou knihu "Tvrdá pěst Tuáregů". Ta je založena na skutečné historické události z kmenových válek v centrální Sahaře. Autor píše o přítomnosti i dávné minulosti země a životě jejího lidu a dostaneme se přímo do středu nelítostné bitvy dvou domorodých kmenů, jejichž nesvornosti využívají francouzští kolonizátoři a zmocňují se země, aby těžili z jejího nesmírného bohatství.
Samozřejmě nikdo soudný nemůže jásat nad zabíjením civilistů. Je to šílené. Ale lidé by měli znát především v této době strachu, pomst a exodu muslimů, kde vše vzniklo a kdo je za tyto činy zodpovědný. Pláčeme nad pomstou muslimů v USA, pláčeme nad masakry v Paříži. Novináři nám předkládají srdceryvné příběhy ze současnosti, které jsou skutečně kruté. Ale co stálo u zrodu, to se napsat v "tej našej západní demokraciji" už jaksi nehodí.
Komentáře
To samé Republika Kongo (bývalé Francouzské Kongo), kde byla v letech 1997 - 2002 občanská válka NINJOVÉ VS. ARMÁDA KONGA + JEDNOTKY OSN, což rozdmychala Francie a Francie dodávala zbraně oběma stranám. Kongo má ropu a jiné suroviny, ale jinak jsou lidé chudí, kde by vzali zbraně.
Terorismus je pro mě nepřijatelný, protože oběti jsou nevinní lidé. Tečka cé zet.
Je skvělé, když někdo popíše situaci i z jiného pohledu. Souvislosti by mi nedocvakly, ale díval jsem se zkusmo jinam a lež to není. Měli jsme růžové brýle.