Totální drzost exekutorská: platit případné nezaplacení

Exekuční příkaz na zaplacení 20 tisíc korun za dlužné výživné. Předběžné náklady exekuce jsou vyčísleny na 96 tisíc korun!

"Náklady exekutora skoro pětinásobně převyšují dlužnou částku," rozhořčuje se čtenář. "Mám nějakou šanci se proti tomu bránit?" ptá se. O odpovědi jsme požádali advokáta Pavla Nastise.

Jak je možné, že náklady exekuce pro vymožení 20tisícového dluhu jsou tak vysoké?
Podle exekučního příkazu není exekuce vedena jen k vymožení dlužného výživného ve výši 20 tisíc korun, ale také k vymožení v budoucnu splatného výživného pět tisíc měsíčně a k vymožení nákladů soudního řízení plus odměny advokátky.

Částka, z níž se tedy vypočítává exekutorova odměna, vychází z pětinásobku ročního výživného, a není tedy 20 tisíc, ale 320 tisíc. K tomu se však ještě musí připočítat náklady na soudní řízení a náklady za zastoupení advokátkou v exekučním řízení, takže celková vymáhaná částka bude ještě vyšší.

Neuvěřitelná zrůdnost a vydírání

Jak se vlastně vypočítává odměna exekutora?
Exekutorova odměna a náhrada hotových výdajů se vypočítává podle vyhlášky č. 330/2001 Sb. Odměna se počítá z vymožené částky a při základu do tří milionů činí patnáct procent z vymožené částky, nejméně však tři tisíce.

Exekutor má dále nárok na náhradu hotových výdajů, což je například poštovné, poplatky za telefony, cestovní výdaje, poplatky za katastr a podobně v paušální výši 3,5 tisíce korun. Jestliže výše hotových výdajů exekutora účelně vynaložených v souvislosti s prováděním exekuční činnosti tuto částku překročí, náleží mu náhrada hotových výdajů v plné výši. Tyto náklady je však exekutor povinen prokázat.

Protože jsou ale v tomto případě exekučního řízení účastni dva oprávnění (v řízení jde o výživné na dvě děti), zvyšuje se paušální částka náhrady hotových výdajů o třicet procent, tedy na 4 550 Kč. A pokud je exekutor plátcem daně z přidané hodnoty, připočítává se DPH.

A na závěr rada, jak předejít (nikoliv proti zlodějským exekutorům)

Dohoda mezi bývalými partnery o tom, že otec místo alimentů bude platit konkrétní náklady, je samozřejmě možná, měla by být ale písemná. "Rozsudkem soudu bylo sice stanoveno, že výživné má být placeno k rukám matky, nicméně pokud by matka sama průkazným způsobem, tedy písemně, požádala otce, aby výživné hradil na jiné účty (například na účet školy, čímž by došlo k zaplacení školného), pak by byl otec schopen docílit zastavení exekuce," uvedl na závěr advokát.

Pan Petr tedy udělal chybu, že dohodu s matkou dětí neučinil písemně, neboť se tím připravil o důkaz, který by nyní mohl použít, pokud by podal návrh na zastavení exekuce.

Autor: Pavla Freiwaldová pro iDNES.cz

Zdroj: http://finance.idnes.cz/alimenty-vymahane-exekutorem-dkp-/viteze.aspx?c=A121218_142952_viteze_sov

 

Rubriky:

Komentáře

*
*
Překročil(a) jsi maximální délku komentáře o 0 znaků.
*  captcha
Martin Dohnal
před 3 roky

Já jsem s exekutorama skončil. Svěřil jsem jim vymožení pohledávky s tím, že mi řekli, že to nebude problém. Po několika měsících nic nedělání se mi ozvali, že exekuce nebyla úspěšná a že musím zaplatit za exekuční řízení poplatek ve výší cca 5.000,-Kč. Zaplatil jsem to ale tím jsem s nimi skončil. Jsou to mafiáni a zloději.

Pohledávku jsem svěřil agentuře http://www.dluzis.cz/vymahani-pohledavek... která dluh vymohla zveřejněním dlužníka na internetu.

 

PAŘÁT dnes   Přidejte si nás na Facebooku

 

 

Komodity a deriváty ze stránek Kurzy.cz

 

Zlato - graf ceny

 

RUB/CZK - graf kurzu
Kurzy měn ze stránek Kurzy.cz

Poslední komentáře

 • Ten, co to cáluje:

  A před měsícem mexickej červotoč?

 • Petr:

  Klídek a hadr na čelo - nějaký exot ho...

 • n:

  Vzali nám předsedu nebo nevzali.... https://www.nov...

 • *antibuzna*:

  Samozřejmě, že volby budou. Hnutí ANO...

 • n:

  Stačí si poslechnout poslední vysilání...