Pokles ekonomiky v HDP - mantra, vykládaná všelijak

Americká ekonomika v závěru roku nečekaně klesla! Tyto a podobné titulky běží tiskem televizí, internetem a lidé zase lomí rukama, co že to za hrůzy nás zase čeká.

Kdo by si lámal hlavu tím, co, jak a proč!

A zase tisíce analytiků utíká k počítačům a hledá důvody, analýzy, vysvětlení a dedukce. A na tom se podílí celé týmy špičkových, geniálních ekonomických mágů, nositelů Nobelových cen a politických stratégů...

A sedlák se selským rozumem a lopatou v ruce si poklepe na čelo:

V české republice udělá 1% HDP vypůjčení peněz 25 miliard a stačí to prohnat  ve stavebnictví rozpočtem. Když si já, český sedlák, který nemá žádné peníze, ale poctivou práci, a žádný dluh, půjčím 10 miliónů, jsem boháč, nebo dlužník deseti miliónů, v této chvíle s úroky minimálně 11 miliónů? Samozřejmě když si půjčím třeba na sadbu a podaří se mi úrodu dobře prodat, vydělám daleko víc. Ale když bude neúroda, nebo nízké ceny....? Takže opatrnost a dlouhodobý zisk bez půjček je daleko perspektivnější. Takto začínali všichni poctiví podnikatelé. A toto udělal třeba Paroubek, Začal Zeman a další pokračovali. Jak jednoduché. Dluhy se neplatí, říkal Škromach a šetřící pravici se hrozně smál. Ale úroky narůstaly, mandatorní výdaje také a výsledek je, že i když se dnes šetří, stále dluh stoupá. Šílené.

A jak je to s tou "Amerikou"?

Čtvrté čtvrtletí pokles americké HDP o 0,1%. Nečekané, strašné. Prý... A potom zjistíme, že se nakupovalo daleko víc, růst se za rok 2012 zrychlil na 2,2% a n a vánoce lidé v USA kupovali jak diví. Zmatené? Nikoliv, pokud se zjistí, že přes nátlak zbrojařských firem se snížily výdaje na zbrojní průmysl, který se prostě rozpráší někde v pomoci pro Izrael a jeho armádu na likvidaci civilistů, ale prostý Američan z bombiček, vojenských letadel  a raket, (pokud ho nebrání) nic nemá.

A český sedlák si poklepe na hlavu. To fakt, ale fakt nemohou očistit bez dluhů a půjček svoje peníze a jako já si spočítám, kolik skutečně mám, tak to nemohou udělat i geniové matematických mozků?

Jenomže proč by to tak jednoduše dělali? Lidé by věděli, jak na tom skutečně státy jsou a nemohli by lhát a s rozpočtem manévrovat!

Vždyť se stačí podívat, jak se manévruje s dluhy v České republice a přitom se to dá lehce dohledat: Kdo nejvíce zadlužil naši zem? Už nám nelžete, zde jsou fakta!

Takže když slyším, jak Poláci šlapou, Maďaři nešlapou, Slováci šlapou a Česká republika nešlape, popadám se za břicho. Pane Fico, vždyť i na ten Euroval si půjčujete, abyste mohli Německu půjčit. Tak z nás informátoři a ekonomičtí věrozvěstové nedělejte blbce!

 

Rubriky:

Komentáře

*
*
Překročil(a) jsi maximální délku komentáře o 0 znaků.
*  captcha
Nikdo nekomentoval.
 

PAŘÁT dnes   Přidejte si nás na Facebooku

 

 

Komodity a deriváty ze stránek Kurzy.cz

 

Zlato - graf ceny

 

RUB/CZK - graf kurzu
Kurzy měn ze stránek Kurzy.cz

Poslední komentáře

 • Ten, co to cáluje:

  A před měsícem mexickej červotoč?

 • Petr:

  Klídek a hadr na čelo - nějaký exot ho...

 • n:

  Vzali nám předsedu nebo nevzali.... https://www.nov...

 • *antibuzna*:

  Samozřejmě, že volby budou. Hnutí ANO...

 • n:

  Stačí si poslechnout poslední vysilání...