Cassius Clay – Muhammad Ali byl odpůrcem systematického vyvražďování Vietnamců, proto odmítl povolávací rozkaz do války proti nim…

.

.
 
 Rukojmi.cz - Internetové noviny

Dnes chci fakta o této genocidě uvést jako pietní vzpomínku na člověka, který se odmítl na těchto masakrech podílet. V USA byl pohřben geniální boxer Cassius Clay-Mohamad Ali, který byl vězněn pro svůj odpor vůči nejšílenějšímu zločinu po 2. sv. válce – vietnamsko americkému vojenskému konfliktu, během jehož deseti let zničily USA zemi o rozloze jako dvě a půl Československa přes 12 miliony tun bomb včetně více než 72 miliony litrů jedovatého herbicidu Agent Orange…

 

Vietnam je země, kterou jsem projel křížem krážem během několika let zcela programově. abych získal dostatek důkazů pro potvrzení první novodobé genocidy, záměrně spáchané USA na obyvatelích Vietnamu a Laosu. Není jiná možnost, jak toto nelidské likvidování jedné rasy nazvat; nacisté používali na hubení Židů plyn Cyklon-B, Američané na Vietnamce jedovatý defoliant Agent Orange… Co říct na Spojenými státy v Tonkinském zálivu vyprovokovanou válku…? Paragraf zločinného spolčení jak vyšitý…

V Saigonu jsem si najal rikšu s řidičem, jemuž jsem říkal Biu; mělo to svoji logiku – když jsem mu řekl, že mé jméno je Břetislav, zašklebil se, ukázal na mě a prohlásil: „Ty jsi Bi . ju bi…“ a pak mě vozil a seznamoval s důležitými lidmi, co mě utvrzovali v mém přesvědčení. Od ženy, jež jako děcko přežila vypálení vesnice My-lai  s několika stovkami zabitým, až po fyzicky degenerované děti či invalidy bez nohou. To vše jsem postupně absolvoval ve jménu Cassiuse Claye alias Muhammada Aliho, známého odpůrce války ve Vietnamu.

Saigon… Snímek Břetislav Olšer

O Aliho povaze ostatně svědčí i historka ze 70. let. Když ho začal provokovat gang bílých motorkářů na mostu Jefferson County mladý boxer vypěnil. Nenechal si nadávat do negrů, pustil se do rvačky a bílé křiklouny vypráskal. Srdce se mu sevřelo, z kapsy vytáhl zlatou medaili z Říma a zahodil ji do řeky.

Bylo to pět roků poté, kdy Martin L. King, když byl také jako on vězněn v birminghamském vězení, odkud napsal svůj známý dopis Letter from Birmingham Jail a ve stejném roce se zúčastnil pochodu na Washngton, kde pronesl svůj slavný projev „ I Have a Dream“, v němž mj. žekl: „Sním o tom, že jednoho dne na cihlově červených svazích v Georgii budou moci potomci někdejších otroků usednout jako bratři u jednoho stolu s potomky někdejších otrokářů.“

Ali byl velkou osobností i mimo boxerský ring. V roce 1964 konvertoval k islámu a změnil si své původní jméno Cassius Clay na Muhammad Ali; bral to, jak jinak, sportovně a vyprávěl: „Chci mít čtyři ženy. Jedna mi bude čistit boty, druhá mě bude krmit, třetí dělat masáže a čtvrtá bude kouzelná.“ Nakonec se opravdu čtyřikrát oženil, má sedm dcer a dva syny. Dcera Laila také boxuje. Za velkého jásotu ho obecenstvo zasypalo růžemi v roce 1999, když ji v New Yorku doprovázel k premiéře v ženském ringu.

Setkání s Beatles… Foto: Reuters…

Svoji změnu jména zdůvodnil lakonicky: „Cassius Clay je otrocké jméno. Nevybral jsem si ho a nechtěl jsem ho. Já jsem Muhammad Ali, svobodný člověk, to znamená člověk milovaný Bohem a trvám na tom, aby toto jméno lidé používali, mluví-li ke mně a o mně,“ okomentoval svoji následnou konverzi k této víře. později k tomu dodal: „Bůh mě postihl chorobou, abych věděl, že jedničkou je on a ne já…“

Když vypukla válka ve Vietnamu a on byl povolán do armády, odmítl. „Jsem muslim a má víra mi nedovoluje vzít zbraň do rukou,“ obhajoval se a Amerika to nechápala. Ten zbabělý negr nechce bojovat za svou vlast. „Proč bych měl jít bojovat? Nikdo z těch hochů z Viet-kongu mě nikdy nenazval negrem,“ říkal a složil píseň, která měla tahle slova. „O válce ve Vietnamu zpívám v tomhle songu, že nemám žádný spor s muži z vietkongu.“ Ali také veřejně prohlašoval, že si nemyslí, že je Amerika jeho vlast. „Moje pravá vlast je Afrika!“ Z celebrity byl najednou parchant, který dělá ostudu celé Americe. Hrozilo mu pětileté vězení. Trest na sebe nenechal dlouho čekat. Vzali mu licenci a zakázali boxovat.

Beatles na lopatkách – r.s.c….

Byl zbaven titulu mistra světa a nedostal licenci k boxerským kláním ve Spojených státech. Až soud v roce 1971 rozhodl o jeho propuštění a mohl se k boxu zase vrátit. Získal zpátky svou licenci a pokračoval ve své vítězné šňůře. Dojemný byl rok 1996; úžasný okamžik pro miliony Aliho fanoušků. Diváci XXVI. letních olympijských her v Atlantě v USA, co zapomněli na jeho “zradu”, ho nadšeně vítali… Na jedné straně bylo skvělé sledovat svého oblíbence, jak zápasí s Parkinsonovou chorobou, ale fakt, že právě Ali dostal příležitost zapálit olympijskou pochodeň, byl nepopsatelný… Právě tam dostal svoji římskou medaili zpět…

Nguyen byl mladík, který přišel při bombardování Vietnamu o obě nohy, prodával rituální bankovky, peníze určené ke spálení při obětních rituálech. Asiaté zapalují spolu s obětními penězi i vonné tyčinky, kterými vyvolávají duchy předků. Bankovky neshoří úplně. Jejich zbytky házejí cizinci do řeky či do potoka a posílají je tak na věčnost svým zesnulým.

Snímek… Břetislav Olšer

Jen zvedl palec jako znamení uznání, když jsem před ním vyslovil jméno Cassius Clay – Muhammad Ali. A dodal, že je dobře, že Ali žije… Mohl též dopadnout jako tisíce vojáků US Army, jak to popsal ve své knize “Chickenhawk” pilot vrtulníku Robert Mason, který prozradil i vyvraždění vesnice My Lai, kde bylo Američany zastřeleno a spáleno na pět set civilistů, mezi nimi i sto dětí, včetně nemluvňat.

Agent Orange…Foto: Reuters…

„Ti Američané, kteří se vrátili, trpí těžkými neduhy, vždyť jsme tam vypustili do ovzduší milióny litrů jedovatých defoliantů. Přes 42 000 vojáků US Army trpí poruchami zraku, téměř tři tisíce jich zcela osleplo, 4 662 vojáci US Army z Vietnamu měli amputovány obě nohy, 20 965 jich přišlo o nohu nebo ruku, další asi tři tisíce živoří do dnešních dnů v psychiatrických ústavech…” píše ve své knize Mason.

Inu, poslední rozloučení s boxerskou legendou proběhne v pátek 10. června ve sportovní aréně KFC YUM! v jeho rodném Louisville, jak si Ali sám přál; v pátek se nejen Amerika, ale celý svět rozloučí s fenomenálním boxerem, který „bodal jako včela a létal jako motýl“… Výročí; Casius Clay – Ali ve vězení a trpké vietnamské interrmezzo

 

- Břetislav Olšer -
- Břetislav Olšer -
Břetislav Olšer - šéfredaktor Rukojmí.cz, známý blogger

Rubriky: ~ Štítky:

Komentáře

*
*
Překročil(a) jsi maximální délku komentáře o 0 znaků.
*  captcha
+++
před 4 měsíci

Jenže on odmítl povolávací rozkaz z náboženských důvodů - jako že islám.

Jak se dívám na internetu, Nation of Islam, Černí panteři a Malcolm X byli taky hlasití odpůrci války ve Vietnamu.

Nevím, jestli tohle je na pochvalu. Myslím náboženskou motivaci.

novota
před 4 měsíci

A přiletí draghi z eu a bude z vrtulníku házet na italy opět nekrytá eura..http://pravyprostor.cz/italske-banky-v-p...

kubík
před 4 měsíci

@novota opět pravda ten bolševnik opět uráží. Co chcete po člověku v jehož rodině přísahali věrnost napřed vůdci pak gotwaldovi, dubčekovi ,husáku a nakonec je to gavel..

Soudce z lidu
před 4 měsíci

Tobě už evidentně jedna EURopaleta přistála přímo na kebuli a zanechalo to trvalé následky.

Že ke dnu táhne členství v EU
před 4 měsíci

i velké země, ukazuje Itálie, zakládající člen EU a eurozóny. Ta dnes okupuje první stránky novin jako opravdový kandidát bankrotu. K tomu jí dopomohly euro a “skvělá” evropská politika. Ty mají na svědomí dnešní marasmus v EU, nikoliv brexit. Britové se na rozdíl od Italů rozhodli na nic nečekat a odejít včas. Mají šanci na tom být lépe, ne hůře. Ten černý petr vleklé krize a problémů zůstal na kontinentě. I nám, bohužel.
Jiří Weigl, 13. července 2016.

Patří pod Odkazy a připomínky.

opus111
před 4 měsíci

Píšete naprosté nesmysly.

Itálie je dlohodobě velmi zadlužená země, v současné době přes 130% HDP.

Více než 16 let stagnuje růst HDP Itálie na nule.

To nemá s se členstvím v EU vůbec nic společného.

Je to jen o neschopnosti Italů a jejich politické nestabilitě, kde se střídají vlády jak ponožky.

Dříve čachrovali s měnou, ale teď už nemůžou, tak ta neschopnost leze na povrch.

Pokorný tady blábolí nesmysly o tom, že se ČR veze na nějaké vlně nafouknuté likvidity a vrtulnících co prý rozhazují peníze a přitom jak italským bankám, tak největší německé bance se likvidity zoufale nedostává.

Ač nemusím Aleše Michla, tak včera v Událostech to řekl naprosto přesně, všichni jsou v háji, nedostává se LIKVIDITY a je třeba tam nalít peníze.

A je zajímavé, že všem chybí peníze, ale ČR skvěle prosperuje. Tak kde je ten vítr v zádech? Akorát tak v Pokorného nesmyslných přestavách mu fičí hlavou totální nesmysly.

AntiOpus
před 4 měsíci

Trolle zalez!

 

PAŘÁT dnes   Přidejte si nás na Facebooku

 

 

Komodity a deriváty ze stránek Kurzy.cz

 

Zlato - graf ceny

 

RUB/CZK - graf kurzu
Kurzy měn ze stránek Kurzy.cz

Poslední komentáře

 • Ten, co to cáluje:

  A před měsícem mexickej červotoč?

 • Petr:

  Klídek a hadr na čelo - nějaký exot ho...

 • n:

  Vzali nám předsedu nebo nevzali.... https://www.nov...

 • *antibuzna*:

  Samozřejmě, že volby budou. Hnutí ANO...

 • n:

  Stačí si poslechnout poslední vysilání...